Vstup do Evropské unie - byl dobrý nebo špatný "počin".

8. 10. 2019 11:23:36
Zdál se to být dobrý nápad, když jsme vstoupili 1. května 2004 do EU. Proběhlo referendum s fantastickými výsledky volební účasti 55,21% a pro hlasovalo 77,33% prezidentem ČR byl v té době prof. Ing. Václav Klaus.

Zdál se to být dobrý nápad, když jsme vstoupili 1. května 2004 do EU. Proběhlo referendum s fantastickými výsledky volební účasti 55,21% a pro hlasovalo 77,33% prezidentem ČR byl v té době prof. Ing. Václav Klaus.

Osobně jsem tomu nijaký velký význam nepřikládal, doba se změnila a naše země vstoupila opět do nějakého hospodářského bloku, který již existoval se jménem Politicko- hospodářská smlouva Evropského společenství před tím "železo a ocel", přejmenovaná v roce 2002 na EU a byla vůle toto společenství rozšířit! Stejně tak vstupem do vojenského bloku NATO.

Vlastně tenkrát ještě nikdo nevěděl, jak se dále bude EU rozvíjet a chovat. Co se vědělo zcela určitě bylo, že svým vstupem se přiřazujeme k západním zemím a budeme tvořit jednu rodinu. Je nesporným faktem, že nám Česku EU svou „fondovou“ politikou velmi pomohla! Třeba osobně vím, že na boční stěně velkého domu před křižovatkou Náměstí Karla IV. v Brně Líšni vévodil nápis, že započatá stavba kanalizace ve staré Líšni je proveditelná proto, že je z významné procentní části financována z prostředků EU. Byl jsem přímo nadšený z této příznivé zprávy, říkal jsem si, kdyby nebylo EU tak by tekla močůvka příkopy vedle chodníků doposud! Mnoha lidem se velmi usnadnil život ano u rodinných domů, samozřejmě byly vykopány odpadní žumpy, ale vyčerpání obsahu a odvoz ani náhodou, nekopíroval stočné a ta bezstarostnost k tomu no nádhera! A takových staveb po celé České republice, užitné hodnoty a zároveň zkrášlující nově budované městské chodníky a ulice měst, výstavba dálnic a silnic republikového významu a jiných „záležitostí, muselo být za ta léta již opravdu mnoho! V tomto směru EU – díky!

Ovšem platby z naší strany rovněž nebyly levnou záležitostí, napřed musíte prostředky vložit, až zpětně se rozhodne o výši dotace. Ale také jsme zaplatili EU naprosto zdevastovanou zemědělskou produkcí v Česku, cukrovarská výroba se zastavila téměř úplně, chovy skotu a vepřů šlo „cugrunt“ jako celá zemědělská výroba. Strojírenská výroba těžkého a lehkého průmyslu v Československu a následně v ČR, která byla tenkrát schopna vyrábět kvalitní výrobky od jehly přes kuličková ložiska, vagony, letadla, lokomotivy až po turbíny pro elektrárny, textilní průmysl, sklářství, šla též, řeknu po svém, - k čertu! Z významně velkých výrobních podniků není v českých rukou snad kromě AFROFERTu nic. Jsme nadále stéle profesně šikovní lidská intelektuální technická základna převážně zůstala a začali jsme znovu, ale výrobky kromě automobilů Škoda si myslím, že ve své podstatě, dodáváme montážní díly do různých strojních a elektronických zařízení převážně do NSR které ona následně vyváží do světa i třeba Číny.

Takže v plném znění platí pořekadlo že „nic není zadarmo“ to abychom si zase nenamlouvali, s jakými dobráky spolupracujeme! Jde pouze o ekonomiku, obchod a pracovní místa to je především smyslem politiky prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho práce pro svou zemi, si myslím. Ale platnost má všude. Z doslova špatných časů a ty opravdu po převratu trvaly a ne dva- tři roky jsme se vyhrabali a vypadalo to ve výhledu na optimistickou perspektivu! EU se mohla dále jako celek i s našimi „rozvojovými“ státy V4 rozvíjet – kdyby?

Nepřišlo z Německa pozvání pro obyvatel Středního východu a ještě výrazněji z Afriky k nám do Evropy. Mořské trasy s loděmi ekonomických „uprchlíků“, hlavně mladých mužů, lze označit za dálniční sítě. V této otázce určitě zůstaneme země staré Evropy a země východní Evropy rozděleni ve svých myšleních ve výrazně nadpoloviční většině obyvatel těchto států -napořád.

Na rozdíl od zemí, které migranty do svých zemí zvou, byly to i jejich dřívější kolonie, tak my země z východního bloku, použil jsem názvu před „Listopadem“, jsme s těmito etniky zcela jiné kultury odlišné od naší včetně stylu vnímání náboženství příliš do styků nepřišli a zda vůbec. Snad za tureckých invazí za středověku. Nu a nedůvěru tito příchozí po různých událostech nedávné doby vzbuzují pořád. Dále tuto otázku nebudu rozvíjet!

Nu a druhá, neméně důležitá část naší přítomnosti v EU se vynořila též, ale až posléze a to, že Evropská komise, nám vnucuje svou tvorbu zákonů, které již mají, a předpokládá se, že budou mít úplnou a převahovou právní účinnost nad zákony našimi – republikovými. Tento přístup ze strany EU k Česku, určitě nepředstavuje zákonodárnou pomoc osobně ho považuji za pohromu! Této praxe se neodvážil ani SSSR! To byl v této otázce „žabař“ prostě si to nedovolili.

EU a státy v ní sdružení pokládám, a ono tomu tak je, za naprostý slepenec nesourodých států! Vždy tomu tak bude tisíciletí vývoje států v Evropě, nelze zamáčknou jako cigaretu v popelníku. A stejně tak to bylo s Československem a ostatními státy východního bloku seskupených na základě jaltské konference na Krymu za druhé světové války před pádem železné opony, začleněných do sféry vlivu SSSR. A současná V 4, a že jsme přátelé a soudržní v jednání s „velkými“, je utopie. Jednak soudržní, nebudeme nikdy a proti „velkým“ ano můžeme řečnit, u toho také zůstaneme, jsme pro ně „chuďata“!

O přátelství států nelze hovořit nikdy a to ani nyní. Historie nás sice „splácla“ dohromady a někdy přijde zase její okamžik, kdy nás zase vrátí do normálu to znamená, že každý stát bude opět suverénní jednotkou. Za 1. republiky se o přátelství s okolními státy nedalo hovořit, začtěte se do knih historických faktů. Přece každý stát v EU, má svou vlastní historii, v mých článcích to připomínám, a též naturel - zemitost lidí v lásce ke své krajině a státu a ta bývá obvykle naprosto rozdílná od jiných zemí! Slova o přátelství a společné fotky státníků jsou falší pro TV a tisk, mají za úkol vzbuzovat dojem společné „semknutosti“ u veřejnosti. Takových „dojmů“ zná historie bezpočet, ano jsou to pouze dojmy a nehorázná faleš. Pozor nasaďte smířlivý výraz - vyletí ptáček?

Každému státu v novodobé Evropě a jeho lidu, který má svou historii a také své jméno u nás tedy nyní Česká republika přináleží pociťovat hrdost, nebo alespoň by to tak mělo být, tedy jeho obyvatel ke své zemi. A my si ji zasloužíme, propracovali jsme se k tomu přes mnohá staletí vojvodů, králů i císařů a zvládli jsme i snahy po Bíle hoře o poněmčení našeho národa. Jsme pořád zde Češi, Moravané, Slezané.

Přináleží nám proto i v této nové době svobodných časů, alespoň úplná suverenita v sestavování svých zákonů sloužících naši zemi a pod správou naší české justice! Jiný cizí, byť „tonážně“ velký subjekt na to nikdy neměl a nemá právo! Na společné obraně, bezhraničném pohybu osob a bezcelnímu proudu vývozu a dovozu zboží se bylo možné vždy vzájemně domluvit. A třeba obchodní výměna v potravinách, měla zůstat na bázi "co mi chutná u souseda" to z ciziny přivezu a opačně!

Z úřednického molocha EU, kterého začínáme vyznávat jako lidé v dávnověku "zlaté tele", nadšený již opravdu nejsem. Státy, které určují jeho obsah Německo, Francie a byla to Anglie, se chovají povýšenecky a nikdy nebude šance si s nimi vzájemně sednout - velké země, malé země s právem stejně silného hlasu a společně jednat ve smyslu Artušova "kulatého stolu"! Bezohledně pod rouškou konání „vývozního dobra“ nám EU ukrajuje naší suverenitu státu, až ji někdy ztratíme úplně. Totální vazalství není hrdostí! Plíživá platnost zákonů přicházející z komise EU nad našimi je cesta do státní nicoty - to si myslím! Plazení se po kolenou před "mocnáři" a přijímat všechno o čem oni rozhodnou to suverenitou asi nazvat nelze. Je to cesta „ohnutých hřbetů“ ač se někteří lidé šponují, že "fyzickou" vadu nemají. Podlézavost není dobrá vlastnost.

Pouze opět jeden z mých názorů – tak si prostě píši, vím však, že nic změnit nelze.

Autor: Ivo Hnilica | úterý 8.10.2019 11:23 | karma článku: 25.32 | přečteno: 471x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Hej pane, táži se zoufale, kde tu leží brod?

Je tomu již opravdu mnoho let, co Mistr s touto písní zaujal Československo! Tenkrát se vyprofilovalo mnoho vynikajících zpěváků a zpěvaček a skladatelů písní osobnostně velkého formátu. To nikdo nikomu nebere, ale Karel Gott ...

5.10.2019 v 11:33 | Karma článku: 30.90 | Přečteno: 882 | Diskuse

Ivo Hnilica

"Rebelové" zbraně povstalcům - kdo je zásobuje?

To je právě ta otázka, že nikdo o nějakém zásobování "rebelů" zbraněmi nic neví. Ale zase tak těžké najít odpověď to není, především ty země co je vyrábí a svou úlohu představují též velmocenské zájmy.

4.10.2019 v 12:28 | Karma článku: 22.06 | Přečteno: 504 | Diskuse

Ivo Hnilica

Náš současný politický systém - a pravda na "vodě"

Totiž máme vědět příliš brzy, nejlépe hned kdo je "darebák“, náš nepřítel a kdo naopak to s "námi" myslí dobře což nemůže být nikdy jednoznačně dané! Chybí to podstatné - sebedůvěra v hlásání pravdy. Na podstatu proč nemůžu přijít

3.10.2019 v 16:08 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 262 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Rostislav Szeruda

Turecká invaze

„To jsou Kurdové,“ řekl nám pohrdavě náš turecký průvodce na výletě do Istanbulu asi před třiceti lety, když jsme se vzpamatovali ze šoku. Ne každý den se člověku stane, aby potkal na rušné ulici medvěda – běžícího medvěda.

13.10.2019 v 19:02 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 513 | Diskuse

Miroslav Gruner

Sovětské impérium paradoxně možná zničil ortodoxní komunista Vasil Bil´ak

Možná se mi budete smát, když napíšu, proč si to myslím. Ale uvědomil jsem si to před chvílí: Vasil Bil ́ak, jeden za zvatelů armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do ČSSR, byl nejspíš autorem celého nápadu a získal pro něj ostatní

13.10.2019 v 18:49 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 261 | Diskuse

Vít Klíma

Kadiš za Karla Gotta

Kadiš je chvalozpěv, který se pronáší v synagoze při předepsaných příležitostech. Kadiš jatom - kadiš sirotků, se přeříkává na pohřbu, v domě zemřelého během celé doby smutku, a poté při každém výročí jeho úmrtí.

13.10.2019 v 18:34 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 277 | Diskuse

Radek Sárközi

Kam patří dvouleté děti? Do školky, k mamince, do jeslí, internátu nebo dětské skupiny?

V aktuální diskuzi o jeslích se zapomíná na skutečnost, že nejvíc dětí do tří let navštěvuje mateřské školy. Podmínky pro dvouleťáky je nutné výrazně zlepšit především u 45000 dětí ve školkách, a to včetně podpory jejich učitelek.

13.10.2019 v 8:08 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 4344 | Diskuse

Jan Dvořák

Na rovinu: Bez komunistů by se zdravotnictví položilo

Stále více se potvrzuje, jak prozíravé od Václava Havla bylo po roce 89 dát komunistům šanci, aby se mohli i nadále plnohodnotně podílet na rozvoji společnosti.

12.10.2019 v 10:09 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 580 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 21.65 Průměrná čtenost 967

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.

Najdete na iDNES.cz