Osvobození 1945 - připomínat, nebo zabalit do "korektnosti"!

23. 04. 2019 12:08:20
Ztrácí smysl svátek 8. květen bude nejlépe - z kalendáře odstranit! Proč stále Němcům připomínat, již z generačního pohledu, jejich dávnou porážku ve válce, když jsou již cca třicet let naši přátelé z nejvěrnějších a naopak Rusi..

Ztrácí smysl svátek 8. květen bude nejlépe - z kalendáře odstranit! Proč stále Němcům připomínat, již z generačního pohledu, jejich dávnou porážku ve válce, když jsou již cca třicet let naši přátelé z nejvěrnějších a naopak Rusi naši nepřátelé z těch nejhorších? Ale o tom později.

Brno bylo osvobozováno vojsky maršála Malinovského s ránem 26. dubna.

Osvobození Československa převážně Rudou armádou a pouze část Čech armádou Spojených států, je pro mnohé lidi přítomnosti - ne příliš pozitivní skutečností. “Rusáci”!

Já si však pamatuji jak můj dědeček s uchem “přilepeným” na nějaké asi „vylepšené krystalce”- pseudorádiji jsem slyšel při jejím pískáním, škrčením, ztrácejícím se zvuku tóny znělky “mysteriózně” zvučný hlas Hovoří Moskva. Význam vysílání samozřejmě ne. Poslouchal soustředěně, musel jsem být potichu, a po vysílání “rádio zmizelo”.

Nevím, co přimělo A. Hitlera válčit s evropskými státy když mohl, jak se předpokládalo s umeteným prostorem i s možnou jejich vojenskou pomocí porazit komunistický SSSR! V knize Mein Kampf přece A. Hitler svého úhlavního nepřítele pojmenovat a očekávalo se, že to tak nějak bude probíhat. Byl by to logický postup, ale Adolf Hitler jednal iracionálně, a tím Evropu naprosto překvapil!

Jednal tak jak jednal s Československem měl své mimořádné plány, ať si každý zjistí jaké, ale jak já vím, nebyly pro obyvatele alespoň Čech a Moravy vůbec “potěšující”!

Předchozí dějinné události vedoucí ke 2. světové válce se pro veřejnost zkreslují, zbyla pouze smlouva Molotov - Ribbentrop tedy Hitler a Stalin ta se stále důrazně ve sdělovacích prostředcích připomíná! Je to velmi primitivní a účelové sdělení.

Tak přímočaré to zase nebylo jistě jsou dokumenty z jednání Československa, Británie, Francie, SSSR, která předcházela tomuto nesourodému paktu. Stačilo by jen, aby byly vyneseny z archivů a s vědeckým přístupem historiků, to znamená padni komu padni, objasnili veřejnosti, jak se to tenkrát krok za krokem všechno vyvíjelo. Něco o tom vím, některé události popsány byly. Ale je třeba říci, myslím si, že s domluvou musel být problém již z pouhého ideologického hlediska. Takže se není čemu divit, že to “nedopadlo”. Československo, Británie, Francie, byly demokratickými státy, jak přijmout pomoc od totalitního komunistického státu SSSR? A ideologický nános je kvůli současnému Rusku tak kamenný, že ještě dodneška, brání události poctivě osvětlit! Pravda se vzdaluje. Leckterá pravda se vzdaluje, protože někdy vlastně záměrům politiky „škodí“.

Válka začala, jak víme v Polsku 1. 9. 1939 tedy bez nějakého měsíce před osmdesáti lety. Sled následných dalších událostí je všeobecně znám! Tedy doufám, ale pro mladé lidi jsou tyto události, jak předpokládám, jako z dávného “pravěku”. Pár slov v hodině občanské nauky a tato etapa historie je uzavřena, ale nedivím se jim je to již dávno a mládí vždy žilo a žije současností s pohledem do budoucnosti – své budoucnosti!

Ovšem nejdůležitější událostí pro Evropu a svět tenkrát, byl vpád armád Wehrmachtu v operaci Barbarossa 22. června 1941 do Sovětského svazu. Boj o Moskvu “pouhého” půl roku války a vítězství měli Němci na dosah v Berlíně již slavili - rozhodl! Evropa, lidé v okupovaných zemích doufali v „zázrak“ a ten se stal opak by znamenal konec všem nadějím! V případě porážky Rudé armády by se již asi nekonal Stalingrad, Kursk, byl by „převálcován“ Leningrad a všechno další jak to dosud známe.

Adolf Hitler a jeho armáda Wehrmacht s elitními divizemi SS, měli Evropu na “háku” a to byl nepopiratelný fakt. S poráženým SSSR by dobyli i Británii o tom nepochybuji! Mít k dispozici surovinové a lidské otrocké zdroje z celého SSSR, všechny zbrojovky kontinentu, hospodářství z celé Evropy to by již nějaká síla asi byla! Řídící a technické schopnosti a pořádek ve všem, jsou Němcům jaksi vrozeny to musí uznat každý! V Evropě vždy byli a doposud jsou štikami ekonomického rozvoje. Takže je otázkou, jestli by se kdy konal den “D”!

Najednou si uvědomili v Anglii, že by přece jenom měla se SSSR v této válce spolupracovat. Velmi pochybuji, že je tomu vyzýval Vissarionovič Stalin, ale to nevím, nečetl jsem o tom. Jednání začala Kremlu již 12. 7.1941 prakticky hned, probíhal dvacátý den invaze Wehrmachtu do “Ruska”. Rudá armáda ustupovala a Němci “sbírali” desetitisíce zajatců.

Následně pouze o tři měsíce později 22. 9. 1941 to již byla na stole dohoda mezi SSSR, VB dokonce i s USA. Při tomto jednání jistě spojenci mnoho nadějí na vítězství V. Stalinovi asi nedávali, musela převládat v tomto ohledu i vzhledem k okolnostem Hitlerova úspěchu bleskové války v Evropě a ústupu Rudé armády na všech válečných frontách v Rusku, tak stále nazývali lidé toto komunistické uskupení států, značná skepse. USA však do války vstoupit musely, ač se o tom mlčí! „Tisíciletá říše“, by asi byl problém i pro USA. Kdyby se někdy ve Spojených státech otevřely archivy z tohoto období, jistě by se v nich něco “našlo” o tom jsem přesvědčen. Ale je to pouze můj osobní názor.

Hitler nebyl tenkrát starý a nemocný muž ba naopak, iniciativou přímo hýřil! Myslel si „svět“ bude patřit Němcům, potažmo jemu! Takové Německo first? Nemocným se stával, až koncem války když se to všechno pro něj začalo hroutit! Ústup Wehrmachtu na Východě na Západě porážka za porážkou to přece jenom muselo mít na jeho nervovou soustavu – zhoubný vliv. Ten tlak by nevydržel asi nikdo, posléze svůj život ukončil. Připomínám, že Hitler plánoval samozřejmě s maršály a generály Wehrmachtu, porazit SSSR do několika měsíců to by mu zbývalo mnoho času na další válečné akce. Možná by pomáhal s “druhou „frontou Japonsku.

A to, že za válečné neúspěchy, všude se to zdůrazňuje, může pouze on a generalita Wehrmachtu již ne, to právě záleží na tom, jak a do jaké míry tomu máme věřit! Takový vyumělkovaný diplomatický výklad dějin my nic to on! “Chudáčci” generálové že? Připusťme si, že od počátku studené války, až do dnešních dnů, jiný výklad průběhu 2. světové války, možný není!

A řekněme si též upřímně Winston Churchill politik s protibolševickým srdcem liberál každým coulem se musel spojit s ideologickým nepřítelem číslo jedna! Tuto osobní potupu nemohl strávit a nikdy se s ní nevyrovnal! Ještě k tomu mu Stalin vehementně, přidal se k němu i Roosevelt, zamítl jeho návrh, otevřít druhou frontu přes Balkán, musel být vzteklý jako čert. V zájmu věci musel mlčet. Naprosto ho chápu! Své vnitřní naštvání a odpor k bolševickému zřízení ve SSSR v sobě vyjevil, chvíli i s “Marťany”, až bylo po všem! Ale již 5. března 1946 to bylo zatraceně brzy po válce v Americkém státě Missouri v městě Fultonu na tamní univerzitě pronesl Winston Churchill svůj slavný projev o “železné oponě”! A studená válka Západu proti Východu se rozjela na plné “pecky”.

Sovětský svaz vydržel to, co vydržet bylo nepředstavitelné! Myslím ta léta války urputných bojů a utrpení Rusů civilistů pod nadvládou vojsk hitlerovského Německa na tak obrovských územích SSSR, které kontrovaly represivní složky SS, Gestapa a domácí kolaborace. Vojáci Rudé armády čelili na svém území armádám v bojích velmi zkušeného nepřítele! Rudá armáda schytávala porážku za porážkou sběrné tábory pro zajatce se svou kapacitou naprosto nestačily, ale s tím si též velení Wehrmachtu a Hitler hlavu „nelámali“.

Vojáci Rudé armády pouze svou urputnou houževnatostí v odporu armádám Wehrmachtu při ztrátách statisíců životů a to fráze není, se museli naučit novému vedení bojových operací. Za „pochodu“ války se přizpůsobit novým taktikám, strategiím velení i používání vojenské techniky v jiných útvarových sestavách než byla u nich používána. To „učení“ však přišlo velmi „draho“! Své pozitivum udělal vynikající výkon Svazového válečného průmyslu jednak v zázemí za Uralem, ale též v místech bojů v Leningradu, Stalingradu výroba tanků, až do poslední možné chvíle! Rusové dokázali změnit charakter války z bleskové na opotřebovávací. S tímto vývojem útoku na SSSR Hitler a jeho generálové nepočítali!

Ale stejně, to rychlé přemístění průmyslu z centrálních částí Sovětského svazu za Ural, to byl excelentní organizační výkon. Rozhodně však nemíním opomenout ani dováženou vojenskou techniku z USA, dohoda o půjčce a pronájmu. To vše spolu umožnilo spojencům připravit den “D”! Ale ..

Autor: Ivo Hnilica | úterý 23.4.2019 12:08 | karma článku: 33.39 | přečteno: 1259x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Lze si objednat "stíhání" - ano, zcela určitě!

Ale to pojmenování "objednávka“, musíme nahradit slovy anonymní udání! To je též určitá forma "objednávky" a je to jednoduché. Můžete ho napsat každý máte li vztek na šéfa firmy, který vás vyhodil ze zaměstnání, závidíte li někomu

22.5.2019 v 12:18 | Karma článku: 27.65 | Přečteno: 717 | Diskuse

Ivo Hnilica

Donald Trump - nejzajímavější prezident Spojených států!

Neřeším jeho postoje k té které politické nebo i vojenské „věci“, ale jeho chování v přístupu v politice, odstranilo kamennou a uhlazenou diplomatickou mluvu - "nóty". Již nedostačuje soudobým požadavkům překotného politického výv

20.5.2019 v 17:28 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 312 | Diskuse

Ivo Hnilica

"Žaloba", - ale její podstatu vystihuje slovo jiné!

Pirátská iniciativa dovolávající se řešení téměř všech záležitostí, týkajících se předsedy vlády ČR Andreje Babiše u "dvorů" je nedůstojná. Připomíná mi to mládežnické iniciativy z padesátých let minulého století - kupředu levá to

18.5.2019 v 12:50 | Karma článku: 26.03 | Přečteno: 462 | Diskuse

Ivo Hnilica

Protestní "chvilky", - slouží občanské angažovanosti, nebo škodolibosti?

Každému, nebo téměř každému člověku ať již se účastní demonstrace nebo „sedí“ doma, je samozřejmě jasné, že demokracii i tu týkající se výkonu represivních orgánů, nikdo nenarušuje a o nic takového se nesnaží! Také je třeba vědět,

9.5.2019 v 13:18 | Karma článku: 24.66 | Přečteno: 564 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Kdyby Hitler kandidoval do Evropské Unie

Je sedmdesát čtyři let od konce druhé světové války a kolektivní paměť lidstva slábne, jak odcházejí poslední pamětníci jak válečného běsnění tak i ti, kteří byli jeho obětí, protože je zločinecká ideologie národního socialismu

24.5.2019 v 6:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 92 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Omluva k mému článku „Šaškárna na Václaváku...,“ publikovanému 22. 5. 2019

Nikdo se rád neomlouvá za svoje chyby, ale nejsem žádný zbabělec a nehodlám trvat na tom, co není pravda, nebo co nemusí být pravdou.

23.5.2019 v 17:10 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1829 |

Luděk Niedermayer

(Babiš) pod hladinou sítě…

Sociální sítě, respektive jejich dovedné a razantní využití politickými marketéry a těmi, co chtěli do výsledku promluvit, ovlivňují – někdy i zásadně – výsledky voleb.

23.5.2019 v 15:35 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 343 | Diskuse

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma článku: 27.95 | Přečteno: 712 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Proč nevolit ale teď ano – postoj křesťana k volbám

Pro velkou část občanů není účast ve volbách vůbec samozřejmou. Mnozí jsou snad prostě lhostejnými, ale někteří k takové pasivitě uvádějí i pádné důvody. Pro názornost aspoň čtyři z nich:

23.5.2019 v 13:00 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 25.55 Průměrná čtenost 948

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.

Najdete na iDNES.cz