Druhá ražba zlatých mincí Karla Gotta - ano je již legendou!

7. 12. 2018 12:53:23
Jeho písně, obrazy, vystavoval i v zámku v Holešově, zlaté mince s jeho portrétem si budou lidé pamatovat asi navždy. Nu tuchu přeháním, navždy asi Karla IV., ale též Karel Gott jistě po nějaký delší čas, zůstane v paměti národa..

Je legendou jako Frank Sinatra, Elvis Presley v USA, Beatles v Anglii, byli a jsou další a další, ale u nás, máme Mistra Karla Gotta! Pro něho stát Československo “platí” i nyní!

Jeho písně, obrazy a též ty zlaté mince s jeho portrétem, si budou v našich končinách lidé pamatovat navždy. Nu trochu přeháním - navždy si lidé budou pamatovat zřejmě císaře Karla IV., ale též Karel Gott po nějaký čas zůstane určitě v paměti národního povědomí mimořádnou osobností - legendou.

Přálo mu i štěstí, to se většinou přiklání k těm pracovitým, houževnatým a cílevědomým lidem. Je štěstím, když vyhrajete v loterií, ale jeho si štěstí vybralo z docela jiné příčiny. Z Karla Gotta, vyzařuje do okolí charisma osobního charakteru a to lidé poznají! A právě ten a jeho přívětivost k lidem a vůbec jeho celkové vystupování na veřejnosti mu umožňovala, podle mého mínění, získat si důvěru a to již před léty, věhlasných skladatelů a textařů “jeho” písní! Ladislava Štaidla, Ondřeje Soukupa, Michala Horáčka, Rudolfa Rokla, Zdeňka Rytíře, Zdeňka Borovec, Pavla Koptu, Karla Svobodu, Jiřího Zmožka, některé si napsal i sám. Nelze jmenovat celou plejádu osobností, umělecké písňové tvorby, kteří “zásobovali” Karla Gotta skvělými písněmi. Co píseň, která zazněla z jeho úst to “perla” a pohlazení po duši. Snad ani není možné, nalézt píseň jim zazpívanou, aby se nelíbila! Tak si ho zřejmě budeme, použiji znovu staré označení našeho státu v Československu - pamatovat. Ale pamatovat, až někdy mnohem později, zatím ať mu slouží zdraví, užívá si jeho krásné rodiny a hlavně ještě dlouho nám zpívá!

Ale rovněž tak si to asi přejí posluchači, diváci a účastníci jeho koncertů v Německu tenkrát ještě západním a východním, v Rusku a nevím, kde všude jinde vystupoval. Je a byl po celá desetiletí úžasným zpěvákem, jeho výjimečný hlas, propůjčený hlavně k interpretaci písňové tvorbě, zůstane nezapomenutelným, i když napodobit ho, jako u každého jiného zpěváka, možné je. Originál je však vždy pouze jeden!

To slovo štěstí, které mám v tomto článku ve druhém odstavci, pojímám tak, že můžete mít vynikající hlasový fond v rozsahu oktáv, ale k úspěchu, posouvat se dopředu, potřebujete stálý příjem nové hudební a textové tvorby. Jinak můžete po kavárnách a klubech sice velmi dobře a profesionálně zpívat, ale písně jiných! V současnosti je mnoho zpěváků, “soutěž za soutěží”, ale dobrých skladatelů a textařů je jako “šafránu”.

A trochu politiky i ta souvisí s jeho životem a více než u běžných lidí, konzumentům toho co mají též k nim patřím.

”Zůstal svůj” a zůstat svůj u tak tak exponovaného umělce, který byl záhy vnímán jako veřejná osoba, bylo pro něho zatraceně těžké to je nutné si přiznat! Nezradil sebe, ani nikoho jiného a jeho slova zazněla i v roce 1968 a též v roce 1989, ještě před Listopadem! A ta shromáždění umělců co organizovala KSČ, pokoušející se utlumit “masovou dotěrnost lidu”, a na kterých, museli být přítomni umělci, kteří již opravdu umělci byli, nebyla “férová”, vždy šlo o podraz a propagandistické zneužití přítomných! “Vidíte veřejnosti”, ukazovala televize, jak jsou všichni pro? Ale pro co vlastně byli to se přítomni v sále a místě konání nedozvěděli! Až večer ve zprávách. Že umělci, kamery tehdejších novinářů nelenily, samá umělecké “kapacita”, vystoupili proti petici “Několik vět”. Nic naplat tenkrát to tak ”chodilo”! Kdo nebyl tenkrát v sálech přítomen tak v té době ještě nic neznamenal, nelze být uznávanou uměleckou kapacitou ihned po “vyučení”. Není vůbec snadné čelit existenčnímu tlaku, vzdát se toho co umíte nejlépe a umělci přece odjakživa baví svým uměním lidi. A to se týkalo téměř všech umělců co tenkrát pod “záštitou KSČ byli v sálech přítomni! To pak špatně “spíte”, když si uvědomíte do čeho jste byli manipulativně vmanévrováni! Neodpustitelná křivda tehdejšího po srpnového režimu roku 1968 se stala Martě Kubišové a přitom jak snadné by bylo pro vedoucí představitele KSČ, vrátit Martu zpět na podia a alespoň říci - promiňte! Nikdy se tak nestalo.

Po Listopadu sice vylezl ze syslích děr nějaký počet nepřejícníků, pozdních “politických hrdinů” s řečmi jak by to oni udělali jinak, ale Karla Gotta především neopustili jeho přátelé! Protože věděli, jakým skutečně byl a stále je! Dále zpíval lidem obsahově i hudebně krásné písně, až většina společnosti opět pochopila, že Karel Gott je pouze jeden a náš! Kdyby tomu tak nebylo, kdo by mu po změně politického systému, naplňoval koncertní sály “staříci a stařenky” to rozhodně nebyli, předával stále další a další ceny Zlatý slavík a spousty dalších ocenění týkající se jeho umělecké tvorby! Byl a je zde v popředí českého umění proto, že drtivá většina společnosti, včetně mladých lidí uznává, že Karel Gott - prostě umí! O tom jsem přesvědčen.

Závěrem chci též já sdělit, že si velmi vážím toho, že jsem byl přítomen a dosud žiji, dovolím si to tak nazvat “ve století” Karla Gotta. Jeho písně provázely můj život od mého mládí doposud. Karle Gotte - děkuji vám za mnohá pohlazení vašich písní mojí duše. Třeba tato: O mami, mami díky vám ...dovede vrátit, při vzpomínce, člověka zpět v čase, když si uvědomíte, že jste mnohé, co jste chtěli mamince říci neřekli. Ale vaše stovky písní, jsou žánrově krásné všechny proto - díky za ně Vám.

A dovětek, v žádném případě to ani náhodou, se nedotýkám a nezpochybňuji umění mnoha a mnoha dalších skvělých zpěváků a zpěvaček, kteří všichni od tehdejšího minula až po současnost, se podílíte na prožití hezkých chvil nás posluchačů a účastníků vašich koncertů. Tímto článkem skládám pouze osobní hold umění Mistra Karla Gotta.

Autor: Ivo Hnilica | pátek 7.12.2018 12:53 | karma článku: 9.18 | přečteno: 196x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Střet zájmů - lepší politické téma nenajdete!

Babišovým problémem je to, že nepodniká v IT technologiích, bankovním nebo pojištěneckém sektoru, obchodu s realitami a podobně. Závist úspěchu se mnoha lidmi, nejenom politiky - neodpouští. Jako v pohádce Nesmrtelná teta, ale kdo

15.12.2018 v 16:25 | Karma článku: 30.45 | Přečteno: 597 | Diskuse

Ivo Hnilica

Evropské právo nad českým - dobrá zpáva to rozhodně není!

3. prosince jsem sledoval rozhovor J. Železného z ČT s pány Faltýnkem z ANO, Bartošem - Piráti, mával "papírem" a vysvětloval veřejnosti v souvislosti s dotacemi od EU, AGROF, že právo z Bruselu je nadřazeno našemu! A to je dobře?

5.12.2018 v 14:22 | Karma článku: 41.62 | Přečteno: 2080 | Diskuse

Ivo Hnilica

Novinový kamelot: rozkradené evropské dotace, víme kdo je za tííím!?

Parta právníků ve službách EU, dostala zakázku od neziskovky, "kalící vodu" žádost o "průzkum". Jejich pravdu vidím asi takto. Do klubka zmijí je vhozena myš a hadi mají udělat co jedině "umí"! Takový je zřejmě smysl zakázky - ušk

3.12.2018 v 11:18 | Karma článku: 35.35 | Přečteno: 908 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef D. Kortan

Partenogeneze náboženství

Tento text je genderově nevyvážený a politicky nekorektní. Rovnoprávnost žen je nesmysl, ženy by měly mít ve společnosti vyšší postavení než muži. Dobro a láska nikdy nezvítězí, pokud nepomůžeme.

17.12.2018 v 10:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Václav Vít

Interview s tvůrcem vesmíru.

Oboustranná komunikace s Pánem Bohem je pěkná fuška, zvláště na konci adventu. Jak jsem dopadl, viz níže.

17.12.2018 v 10:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Karel Trčálek

Odpůrci migrace jsou hloupí a zmanipulovaní

Články nejmenovaných odpůrců migrace, jakož i diskuzní příspěvky odpůrců migrace pod články o migraci, nemilosrdně odhalují prachmizernou intelektuální úroveň těchto lidských bytostí

17.12.2018 v 9:25 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 577 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Ptáci vyhlášky neřeší

Tuhle jsem jel rychlíkem – je jedno kam, protože ať v Česku jedete kamkoliv, je to stejné... České rychlíky nejsou žádné TGV nebo Shinkansen, takže pohodlně stačíte sledovat cvrkot za oknem.

17.12.2018 v 8:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jan Bartoň

Báchorky o solidaritě s imigranty

Na názorech Jiřího Turnera lze velmi dobře dokumentovat přístup k migraci, který nerozlišuje mezi legálními a ilegálními prostředky. Přicházejí-li lidé ilegálně bez dokladů a mimo hraniční přechody, zaslouží si solidaritu?

17.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 30.45 | Přečteno: 553 | Diskuse
Počet článků 92 Celková karma 25.36 Průměrná čtenost 983

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.

Najdete na iDNES.cz