Senát ČR - lze o něm psát objektivně? Rád bych!

18. 10. 2018 11:05:45
M. Zeman prezident ČR, rád provokuje! Jeho slova Senát "rozpustit a vypustit", něco na způsob názvu jednoho filmu, nelze brát vážně a je si vědom, že to nejde. Komora "lordů", která podle mého soudu, není běžným lidem naprosto v n

Název zní honosně! Problém je však v tom, že vznikl jako “nechtěné dítě”. Po zániku Federálního shromáždění 31. 12. 1992 a při ustavení Parlamentu ČR 1. 1. 1993, posloužil Senát jako odkladiště přebývajících bývalých poslanců FS ještě ČSSR. Dříve jsem již něco o tom napsal. Bylo potřebné pro ně něco vymyslet a to rychle! A co tak zkusit Senát? A stalo se. Jako v písničce M. Tučného děravé vědro “zkus vodu“ říká Líza Lojzovi. Poslanci pak zůstávali ve svých funkcích, až do prvních voleb Senátu v roce 1996. Pamatuji si rozpravy o Senátu, nebyly jednoznačně “pro”.

Senátoři ve volbách v roce 1996, byli voleni na dva, čtyři a šest let, aby se mohl napříště obměňovat co dva roky. Nevím, jak se to tenkrát rozhodlo – jak kdo měl štěstí? Tedy mandát senátora trvá šest let a je co závidět! “Kdo to tak má, bylo někým, ale v jiné souvislosti řečeno. Z mého pohledu se dostanete do politických a společenských míst, která ve feudalismu zaujímali vévodové. To i z hlediska služeb, které mají k dispozici - “zámek, tajemníky, kanceláře v místech ve kterých byli zvoleni, kočí, kočáry s dispozicí mnoha koňských sil a z apanáže se dá vyžít“. Zapomněl jsem na něco? Jenom si nejsem jistý, jako za časů vévodů, jestli jednotliví senátoři, hovoří jazykem “ lidu obecného”!

Vím, že před zákonem jsme si rovni, ale peníze na advokáta též něco znamenají, ale ve společnosti se dělíme, to si řekněme na rovinu, na - rovné a rovnější. Volby do Senátu, mi připadá, že vyhráli ti “rovnější”, které podporují jim názorově, a nejenom tím, bližší tedy skalní voliči! Širší veřejnosti zatím Senát ČR nic neříká. Ale časem by snad mohl!

Nedivím se ale, že je takový zájem získat post Senátora. Do senátorských křesel by rádo mnoho zájemců, a jak jsem napsal je o co stát! Doporučuji držet si místo v řadě.

Miloš Zeman prezident ČR, rád provokuje, je tím známý, a asi se tím i baví! Některá jeho prohlášení se rovnají použití granátu, při nezákonném lovu ryb. “Řach” ozve se v „rybníku“. Jeho slova na téma Senát „ rozpustit a vypustit“, něco na způsob názvu jednoho filmu, opravdu nelze brát vážně! Komora “lordů”, která podle mého soudu, není lidem naprosto v ničem užitečná, zde s námi bude asi “navěky”. Běžnému člověku k srdci nepřiroste, stále bude vnímán významnou části veřejnosti jako cizorodé těleso, které bylo uměle stvořeno, aby posloužilo k řešení, při rozdělování republiky “poslaneckého problému”. To tak prostě tenkrát bylo! Ale současní senátoři nadále budou utvrzovat veřejnost v tom, že jsou nezbytnými pojistkami demokracie, jinak konat ani nemohou to dá rozum. Ale když již Senát existuje tak má Sněmovně a vládě ČR škodit? My jim budeme ty „jejich“ zákony vracet, jak slyším “poletující” slova v mediálním prostoru?

Že by tomu tak doslovně nemuselo být o tom rozumně hovořili senátoři pánové Jiří Čunek a Jaroslav Kubera ve sdělovacích prostředcích. Z jejich vyjádření jsem usoudil, že by naopak uvítali pracovně přátelsky přijatelnou atmosféru i přes osobnostní politicky názorovou rozdílnost mezi Sněmovnou, Senátem a prezidentem. Byl bych docela rád, kdyby se situace změnila a nastalo mezi těmito státotvornými institucemi – oteplení!

Přál bych si, aby se někdy našel nějaký nově ustanovený senátorský klub, jehož senátoři by byli vidět a slyšet ve sdělovacích prostředcích, kteří by byli obdařeni komunikačními schopnostmi, oslovit ve větší míře veřejnost. Je totiž nanejvýš nutné změnit mediální rétoriku “naštvaných starců železného řádu”, aby lidé též poznali, že Senát, může do politiky přinášet i pozitiva a uvolnění politického napětí. Přece není úlohou Senátu se nepřátelsky vymezovat vůči řádně zvolenému předsedovi vlády Andreji Babišovi, Sněmovně respektive vůči politickým uskupením, které nevyznávají pravicové “hodnoty” a již vůbec ne proti prezidentovi! Zatím pohádka, ale jednou na to Senát přijde sám- zatím si u veřejnosti škodí! Ne donehestaci a „nálepky“ politikům, kteří mají jiné názory, ale politické programy v soutěži o voliče jsou motorem demokracie. Tak to vidím.

Není třeba šířit “blbou náladu”, republika prosperuje, ale také se nevyhýbat pravdivému popisu politických a občanských dějů v naší republice i ve světě. Ač to tak nevypadá, současná doba potřebuje odvážně a charismatické osobnosti se znalostí cizích jazyků s pevnými názory i tvrdými lokty, aby si své místo v EU “vybojovaly“ a nechovaly se tam jako “ lemrouni”! “Ano” paní EU, Brusele, můžete se spolehnout “vaše přání je nám rozkazem! „ V současnosti až na výjimky tam vidím ty poslušné. Abychom byli touto mamutí organizací respektováni jako suverénní členský stát EU a také v politických názorech bráni “vážně” o to jde především! Suverenita země musí být nadevše je naše! Je to kumšt cca s deseti a půl milionu obyvatel, oproti některým “velikánům” v Evropě si uhájit svůj díl na “slunci“. Ale setrvání v EU je pro republiku nezbytností to je prostý fakt ten v žádném případě nezpochybňuji! Nu trochu jsem odbočil tak zase zpět.

Se Senátem ČR je to zatím tak, že převážná většina voličů ví i bez „ústavních právníků“, k čemu Senát je! Odvozuji od minulých čísel voleb do Senátu. Volební účast v rozhodovací fázi, která ve svém výsledku určuje vítěze voleb však při patnácti, šestnácti, sedmnácti procentech, tedy čísel, podle nichž fakticky neplatí žádné v republice vyhlášené referendum, o náhledu na Senát něco vypovídá, nebo snad ne? Vždyť senátorům v mnoha případech stačí pouze několik málo tisíc volebních hlasů, aby byli zvoleni. A tato procenta voličské přízně, mají být pokládána za výhru tak to si tedy nemyslím! Čísla jsou příliš “nízká“, řekněte to někdo naplno? Volby jednokolové – „milion“ pro jednoho, ostatní nic jako v některých zábavných soutěžích! A politika je také o soutěži nebo ne?

Samolibé nakrucování vedení pravicových stran o začátku jiného směřování republiky na základě vítězného tažení jejich kandidátů při volbě do Senátu je iluzí. Věřil bych tomu, kdyby volební účast byla čtyřiceti procentní a vyšší. A zvítězili ve stejném procentním poměru jako v těchto volbách kandidáti pravice včetně strany Piráti - stranu mladých a úspěšných ale bez smysluplného programu. Jsem přesvědčen, že plynoucí čas ji prospěšným nebude.

Jsou pouze jedny volby, které mají vliv na dennodenní život občana naší republiky, i když si to někteří neuvědomují. Týkají se pouze Poslanecké sněmovny ČR. Ani volba prezidenta ČR, není zdaleka tak důležitá.

A když v příštích volbách do Poslanecké sněmovny, uspějí pravicové strany tak to bude zase jejich vaše “politikum”! Kdo vzýváte pravicové hodnoty. Ale ty bych potřeboval vyzvědět, které to jsou a jak se s nimi nakládá?

Politika pravice se mi totiž stále jeví jako klubová záležitost na anglický způsob vizitkou je výše bankovního konta tedy - jen pro zvané! Zatím obsah pravicové politiky nepovažuji za přijatelný pro širší veřejnost, prozatím zůstává politickou vyčpělostí. Měla možnost se projevit a také se projevila, ale její uplatňování v praxi nebylo jaksi při volbách „doceněno“! Pro politickou pravici v naší republice její čas přijde, ale až se bude mít převážná část našich občanů jako v NSR.

Je to o životní úrovni střední a v určité části „iPod“ střední třídy to pak již neřešíte své sociální začlenění ve společnosti a s tím spojené vaše finanční možnosti – jste spokojeni. Tak se můžete soustředit a dát svůj volební hlas třeba straně na ochranu „broučků, čolků, žab, nebo straně “Každý kosmonautem”. Článek vyjadřuje pouze můj názor.

Autor: Ivo Hnilica | čtvrtek 18.10.2018 11:05 | karma článku: 20.38 | přečteno: 549x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Čapí hnízdo - chrti a hon na zajíce!

Pouze tak lze hodnotit neuvěřitelnou podlost, jaká se přihodila vpádem do obytných prostor, možná chodby, tak na mě působily kamerové záznamy, k nemocnému člověku. Ne aby pomohli, ale dehonestovali A. Babiše předsedu vlády ČR - je

15.11.2018 v 13:00 | Karma článku: 37.90 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Ivo Hnilica

41 let socialismu v Československu. Právě tolik dnů stačilo k jeho konci!

Všechno má svůj čas a ten k nám dorazil právě 17. listopadu 1989. Měníme zpětnou trasu od památníku na Vítkově. Jde se na Václavák! Organizátoři pochodu studentů zvolili správně jenom tam se dala zažehnout jiskra, burcující k činů

13.11.2018 v 15:17 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 322 | Diskuse

Ivo Hnilica

Praha vytěsnila "sociálno"? Aneb v Praze je blaze.

Volby v Praze prokázaly, že se spojené síly "úspěšných" ve městě zabydlely. Vzpomněl jsem si na písničku Praha je zlatá loď. "Koráb" se však odtrhává od konvoje lodí za ní plujících, tedy od zbytku republiky z azimutem vlastní ce

8.10.2018 v 10:27 | Karma článku: 28.20 | Přečteno: 1728 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tonička Plíšková

Kolaboranti a zrádci vlastní země, vlastní rodiny, svých dětí a potomků...

V den piety 17.listopadu se opět vyrojila drzá a bezcitná individua bez úcty k představitelům našeho státu, zvolených demokratickou volbou. Bez úcty k historii národa, studentům bojujícím proti fašismu za svobodu naší země a lidu.

19.11.2018 v 0:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Martin Malý

CO KDYBY pane premiére?

S panem premiérem se táhnou, jako červená nit, různá, CO KDYBY. Žijeme na jednu stranu ve velmi složité době, na druhou stranu, jsme se nikdy tak dobře neměli. Situace je ale velmi křehká a nelze řídit stát jako svou firmu.

18.11.2018 v 22:00 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 281 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Ministerstvo reaguje na případ „květiny v koši“

Ministerstvo se rozhodlo v reakci na případ „květiny v koši“ upravit pravidla pro zacházení s květinovými a jinými dary, kterými lidé vyjadřují úctu, vzpomínku, nebo pietu na místech spojených s významnými událostmi.

18.11.2018 v 19:00 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 975 | Diskuse

Ladislav Jílek

Závažná chyba

Periodicky se objevují kauzy vycházející z toho, že někdo spolupracoval s StB. Naposledy byla tato kauza oprášena u J. Nohavici v souvislosti s vyznamenáním od Putina. Situace kolem premiéra už taky otravuje vzduch moc dlouho.

18.11.2018 v 18:52 | Karma článku: 28.42 | Přečteno: 680 | Diskuse

Dušan Póč

Dějí se to věci, Čunek šel proti všem svým stranickým kolegům

Senát považuje další účast Andreje Babiše ve Vládě České republiky za nepřijatelnou. Tedy až do konce vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Opačného názoru je senátor a agent 077 Jiří Čunek. A to s sebou přináší řadu hloubání a úvah.

18.11.2018 v 17:19 | Karma článku: 20.63 | Přečteno: 1395 |
Počet článků 85 Celková karma 19.21 Průměrná čtenost 999

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.

Najdete na iDNES.cz