Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SPD a Tomio Okamura - referenda, ne všechny nápady jsou dobré!

13. 02. 2018 12:17:07
Volba starostů, hejtmanů, referenda, hmotná odpovědnost vypadají dobře, mají svou logiku, ale praxe by ukázala, že takto důsledně může uvažovat profesionální politik, ale již ne občan, má to i své zápory. Dívám se na tuto věc ...

Myšlenky přímých voleb osobností či vypisování referenda, hmotná odpovědnost politiků vypadají dobře, mají svou logiku, ale praxe by ukázala, že takto důsledně může uvažovat profesionální politik, ale již ne tak občan! Dívám se na tuto záležitost již kritičtěji i to se člověku stane. Osobně bych přivítal pouze dvě nové zákonné normy.

Nejsem přesvědčen o tom, že přímé volby starostů, hejtmanů a častá referenda by lidé prožívali, až tak jak se říká na „dřeň“! Člověk podniká, pracuje nebo práci hledá, slouží- potřebám veřejnosti, stará se o sebe, svou rodinu, kam umístit děti do školky, koupit, nekoupit to ono, na co si půjčit, kam na dovolenou, péči o nemocného člověka v rodině a podobně. To jsou příklady starostí, které normální člověk v osobním životě má a docela to stačí.

Rovněž pochybuji o hmotné zodpovědnosti za podpis předražené zakázky. Najde se někdo tak odvážný, aby si byl jistý, že na zakázku ve prospěch obce, kraje státu, na kterou dal svůj podpis je ta nejlevnější? Udavačů je dostatek a policie si vždy může vyhledat firmu, která ve svých “papírových výpočtech” může doložit, že by zakázku provedla levněji. Ztratit své peníze a riskovat kriminál to by mohl jenom blázen! A vůbec je levné vždy úsporné, není odpověď ukryta v židovském pořekadle “ nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit. ....”?

Voleb do všech možných institucí od komunální politiky po státotvorné orgány máme dost. A k tomu přidávat další včetně možností vyhlašování referend a určování jejich parametrů, pokládám za zbytečnou práci.

Třeba odvolat starostu jaké jeho činy by měly vést k odvolání a jaké kvórum stanovit, aby mohl být odvolán? Vždyť na komunální úrovni jsou referenda vyhlašována. U nás kvůli Hlavnímu nádraží Brno, tedy k jeho přemístění, proběhly snad již tři, nevím přesně, ale referenda kvůli nízké účasti a odevzdaných hlasů byla neplatná! A kolik dalších referend proběhlo v republice k různým tématům a nakolik byla úspěšná? Myslím si, že to žádná sláva asi nebude.

Tato forma řízení obcí ani státu nemá tradici a nemyslím si, že ji získá!

Normu o vystoupení z EU to ano. Oproti panu Babišovi a jiných politiků si myslím, že vystoupení z EU byť i za mimořádně početně vysoké míry potřebných podpisů pro svolání referenda k této otázce včetně určení dostačujícího kvórum, aby toto mělo vypovídající hodnotu z hlediska uvážlivého přístupu občanů k tomuto mimořádnému kroku, by mělo mít přece jenom zákonnou podobu!

Zbavit se dobrovolně svébytnosti a své suverenity v rozhodování a nechat si s ČR dělat co si zamanou „mocní“ o tom již naše dějiny něco vypovídají. Mocná je NSR cca 82 milionů obyvatel, Francie 65,6 milionu s jejich obrovskou ekonomickou sílou a tytéž státy, jsou zároveň hlavními hybateli molochem EU. To by mohlo být pro naše národní zájmy někdy i rizikem! Nesdílíme jejich hodnoty mají za sebou jiné stupně historického vývoje oproti nám a to i v přijímání cizinců z jiných kultur. Všeobjímající frázi “euroatlantické hodnoty” jak si ji “přeložit”? Sami si píšeme od roku 1993 v Evropě svůj nový příběh s názvem Česká republika!

Nevěřím v kulatý stůl rytířů krále Artuše, nikdy nemůžeme být rovnocennými partnery a hlasovat hlas proti hlasu s těmito řekněme evropskými “nadstáty” - to nedovolí! Ano vystoupení z EU tedy volného pohybu osob a obchodu mezi státy by nás ekonomicky, jak jsem již dříve ve svém článku napsal, zruinovalo to zcela určitě! Ale bezmoc a vnucená “poroba” byť ne válečná by bylo vlastně to samé! Něco prodat ani koupit nelze!

Nechci vyjmenovávat kdo, kdy naši republiku zradil, okupoval nebo naopak po vítězství nad německým fašizmem se do naší státnosti vnutil! V přátelství mezi státy nevěřím to je hloupost a pouhá diplomatická řeč. Přičemž jde pouze o ekonomicky vzájemnou výhodnost a sdílení zahraniční politiky v nějakém vojenském uskupení! Vazalství bylo a je přirozená forma kooperace slabších států se silnými. Proti tomu nic nemám.

Je docela složité sdílet přátelství s někým i v osobním životě kdo je od vašich finančních a majetkových poměrů vzdálen na „hony“ daleko. Cítíte se v jeho společnosti nesví a vůbec přitom nejde o závist ten člověk je prostě úspěšnějším než vy, nepomohl si krádežemi. Ale stejně naladěnou vlnovou délku rozhovoru s ním najdete málokdy. Jste oba svým životním stylem a možnostmi prostě někde jinde. Vzájemná pozvání k návštěvě - přepych a skromnost, nový Mercedes Benz a Škoda z autobazaru.

Ta nesouměřitelnost se musí nutně projevovat i v pozici států. Rovnocenní si s některými státy nebudeme nikdy, ale v hrdém občanském postoji v případě tlaku, bychom měli zůstat odolní a nastat se znovu, jako již mnohokrát, loutkami! Proto i tuto nejzazší možnost vystoupit ze svazku EU na základě referenda bych přivítal! Ne „předklon za pár peněz“, ale neprodejný občanský postoj by měl zůstat prioritním!

Další věc, která by se měla narovnat je skončit s podporou politických přeběhlíků z domovské strany k jiné nebo dovolit jejich tak zvané osamostatnění se! Nebylo jejich osobní zásluhou to, že se do vysokých pater politiky v ČR popřípadě v EU dostali, ale domovské strany, která, je na volitelná místa své kandidátky umístila!

Pokud se politická strana nedopustí protiústavního jednání či nenabádá své členy k nějaké formě zrady ústavního pořádku, ale stále se řídí demokratickými principy tak nevidím důvod, aby někdo ze členů domovské strany svévolně a většinou z osobní dotčené ješitnosti, někdy i z jiné “příčiny” zběhl a vystupoval proti ní! Byla jich celá řada já vím z poslední doby o dvou. V takovém případě by mělo mít vedení politické strany možnost, okamžitého zbavení mandátu zběha a volné místo obsadit náhradníkem, který by nadále plnil původní politická zadání své strany, které voliči dali svou důvěru. Stranické dezertéry od Listopadu jsem vždy považoval za bezcharakterní korupčníky s důvěrou voličů a vypočítavé “křiváky”! Takoví nemají v politice co pohledávat.

V tomto ohledu bych SPD a pana Tomio Okamuru fakt “ vřele „podpořil! Odvolatelnost politiků!

Jinak si myslím, abychom toto politické kolbiště čestnosti, poctivosti, pomluv, intrik, nepřátelství, zloby, osobní ziskuchtivosti a čeho ještě jiného, ponechali těm, které jsme si zvolili. Po volbách je to již jen jejich „písek, na kterém si nějaký rok hrají“ obdrželi k tomu voličský mandát! Panoptikum, můžeme sledovat v přímých přenosech TV. Někteří političtí “ratlíci” z hlediska jejich procentního významu na politické scéně “štěkají” jako by šlo o život. Já vím o třech jejich “mluvčích”. Jejich voliče respektuji prostě jim dali svůj volební hlas.

Rozhodně nemám obavu se směřováním našeho státu na Východ, Západ, Sever či Jih, všude lze obchodovat již od starověku! A mimochodem volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu jsou každé čtyři roky! “Špatnou” vládu nahradí ta “dobrá”. Rozhodnou zase pouze voliči.

Můj názor!

Autor: Ivo Hnilica | úterý 13.2.2018 12:17 | karma článku: 9.00 | přečteno: 324x


Další články blogera

Ivo Hnilica

Sestavování vlády - chytré "lišky" vévodí ?

Chceme jednat o vládě. Větší pokrytectví jaké předvádějí volebně “nízko příjmové” strany, člověk hned tak nevidí! Hnutí ANO 2011, by se dále nemělo zdržovat při sestavování vlády a přijmout podporu od výše jmenovaných stran a začí

17.2.2018 v 14:13 | Karma článku: 32.83 | Přečteno: 887 | Diskuse

Ivo Hnilica

Babišovy soudní pře - věřím mu!

Výrok soudu na Slovensku lze vnímat velmi podivně. Svědky “neuznáváme” vše zakryje “právní názor” ten nevysvětluje pouze znehybňuje stav! A přitom je zcela zřejmé, že někdy pravdu zná jenom Bůh!Ale politická poptávka, ano nikým ne

15.2.2018 v 12:18 | Karma článku: 31.13 | Přečteno: 1309 | Diskuse

Ivo Hnilica

Všichni chtějí do Senátu ČR - je to fakt tak dobrý "post"?

Připadá mi to jako v písni M. Tučného "Všichni jsou již v Mexiku já tam také du...". Po ukončení prezidentských voleb se hodlají o senátorský post ucházet pánové Jiří Drahoš, Marek Hilšer, někteří další o tom uvažují, hlásí se

8.2.2018 v 12:18 | Karma článku: 43.26 | Přečteno: 4221 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Polák

ČSSD - sbohem a Hamáček!

Tento blog bude jen tak krátký, jak si ČSSD po svém mimořádném sjezdu zaslouží. Takže bude opravdu velmi krátký.

19.2.2018 v 21:25 | Karma článku: 30.01 | Přečteno: 748 | Diskuse

Pavel Szturc

Josef Baxa odvážně nastavuje zrcadlo nejenom právnicky vzdělaným kolegům ve sněmovně

Soudce Josef Baxa patří mezi špičky tuzemské justice. Respektovaný právník, který disponuje přirozenou autoritou a umí prosadit svou, vybudoval vlajkovou loď justice – Nejvyšší správní soud.

19.2.2018 v 19:13 | Karma článku: 23.65 | Přečteno: 917 | Diskuse

Tomas Trojan

Rudé právo nahradil Moravec

Václav Moravec, nikým nevolený "POLITIK", který si do NAŠÍ veřejnoprávní televize zve SVÉ hosty, kteří mluví za JEHO STRANU a za NAŠE peníze.

19.2.2018 v 17:54 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 1681 | Diskuse

Jiří Turner

Byl to sjezd nebo slalom ČSSD? A co „děd rozvratitel“ a „ujo našepkávač“?

Můžeme jízlivě a sarkasticky mentorovat proces, kterým tato strana prochází, můžeme spekulovat o chybách jejího minulého vedení, ale měli bychom mít také na paměti, že mluvíme o jediném přijatelném reprezentantu levice.

19.2.2018 v 17:47 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 500 | Diskuse

Jan Dvořák

Trpasličí slalom v Hradci

Přestože v lepších rodinách je dnes stejně dobrým zvykem, jakým bylo kdysi v neděli jít na kázání do kostela, sledovat primáckou Partičku a pak přepnout na Strašení z věže o konci demokracie, mohla zimní olympiáda obyčej narušit.

19.2.2018 v 14:50 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 467 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 26.95 Průměrná čtenost 1001

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.