Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demokracie - cesta vede kam? / " i s prioritní" zprávou a mým komentářem ke kauze Babiš /

12. 08. 2017 17:47:02
Současná demokracie je jiná než ta polistopadová z roku 1989. Západní svět se též proměňuje snad kromě ....

Co není zakázáno to je dovoleno, alespoň tomu kdo má “nějaké” peníze “navíc”! Pošpinit, pomluvit, můžete kde koho, ale někdy se dotčený ohradí u soudu tak nemajetným takovéto “osočeni” nedoporučuji! Ale zase majetných je též v našem státě již docela dost. Zákazů je ovšem již tolik a to jsme jistě teprve na začátku, úřady EU jak se zdá nespí a úředníci si chtějí zasloužit “mzdu svou”. Že se to bude po čase mnohým lidem docela zajídat to je již teď zřejmé. U jiných však sklízejí potlesk - sláva EU, máme zase jednu normu pro “všechny”.

Současná demokracie je jiná než ta po listopadová z roku 1989. Západní svět se též proměňuje snad kromě NSR tam jsou lidé zvyklí poslouchat dlouhodobě své V. představitele stejně tak v Rusku. Za socialismu nás ve škole učili, jistě to učitelé neměli v osnovách, že základním principem demokracie jsou tajné volby s plentou před volební urnou. Byli toho ještě učitelé “přešlí” z první republiky. A pak že platí, “platily” pravidla ještě po roce 1989, že po sečtení hlasů hrál roli vyšší početní výsledek a hotovo!

Toto pravidlo ve vyspělém kapitalistickém světě začíná ztrácet svůj smysl. Politické dějiny začínají psát nespokojenci s výsledky voleb. Halasně se projevují na ulicích, náměstích, protestují proti všemu a všem a přesvědčují lidi pobývající doma, ale voleb se zúčastňujících, za nebývalého zájmu kamer, videí z chytrých telefonů, že jen oni mají pravdu, ne ti “negramotní” lidé co to svými hlasy všechno pokazili! Tedy desetitisíce třeba i statisíce lidí ve velkých městech s transparenty, křičí v ulicích při demonstracích proti někomu, něčemu versus milionům voličům, kteří již odvolili! To se mi fakt nelíbí.

A hned se objevují noví řečníci, spasitelé státu, ustanovuji se nové politické strany, které však slibují bludy. Vymýtíme korupci, zasadíme se o kvalitu ovzduší, vody, řepky a strdí život v Ráji a zase to iluzorní zvýšíme tu snížíme opět ku prospěch lidu této země. To všechno zde již bylo a co?

Ani náhodou nejde o blaho lidu to si lze přece odvodit, ale o politická dobře placená “koryta” s možností užít si několikaleté “výsluní”! Strany bizarních názvů a odněkud se “vynořujících” lidí odkud se vzali, co vlastně mají za sebou, že lákají voliče na kapky pomyslného medu nic nového nepřinesou. Ale stačí být ve sněmovním v křesílkách opozice penězům a výhodám je totiž jedno, jestli jste, vládni nebo opoziční! Přece může být každému zřejmé, že politické volební programy jsou již dávno neužitečně psané plátky, v jejichž plnění nevěří ani sami tvůrci a představitelé stran. A jenom málo voličů je také čte to zjistíte když se zeptáte!

V koalicích stran je nemožné plnit nějaké stranické programy! To se povedlo od Listopadu pouze dosavadní vládě za předsedy Sobotky, která měla to štěstí, že ve vládní koalici působilo hnutí ANO 2011 s ministrem financí Babišem. Dost se též přičinil o znesnadněni úniku daní do ročních státních rozpočtu! Tento ministr byl vynikajícím ministrem až tak, že se stal pro vedoucího vládní stranu ČSSD, ale též všechny “zavedené” strany nežádoucí hlavně pak svými volebními preferencemi! Co k čertu ten člověk mezi námi politiky ještě dělá?

Nu podařilo se a kromě vyšetřování pana Babiše parlamentní komisí vstoupila do „hry“ policie a má zřejmě v rukou nějaké kompromitující materiály ohledně“ Čapího hnízda“! Političtí oponenti včetně statisíců voličů a též zde lidí na blogu kteří ho fakt nemusí se dočkali a mají důvod jásat.

Ve sdělovacích prostředcích až do voleb zřejmě bude převažovat tato mediálně velmi lákavá zpráva co do sledovanosti vysílání, že možná převezme prioritní úlohu i nad zprávami o vypjaté situací KLDR – USA.

Téma Babiš bude všude. Nu já si počkám na regulérní stav vyšetřování. Ale i když bude vedeno stíhání, ale ne takové jako s panem Rathem miliony v krabici – od počátku trávil měsíce ve vazbě, tak předsedou vlády v příštích čtyřech letech si pořád ještě myslím bude pan Babiš. Jsem jeho příznivcem a věřím mu. Padesát milionů z miliard mi neříká nic. Řeči politiků opozice a jeho nepřátel a má jich požehnaně, mají pouze jeden účel vzbuzovat v lidech závist a zlobu. Přitom firmy pana Babiše dávají práci tisícům lidí. I teď kdy je nespravuje jsou tedy lidem užitečné.

Jsou to cílené řeči politických “matadorů” pro “lidičky”. Považte oni se tak strachuji o veřejné finance státu sami žijící v chudobě ve svých chaloupkách, že z toho snad ani nemůžou spát!

Ale bez “dravců” by nebylo pokroku někdy však i zkázy i Koženého fondy způsobily, co způsobily - privatizace se rozjela naplno to se mu upřít nedá! Úřednické rukávce nikdy nic kloudného nevymyslely ty jsou určeny ke správě třeba věci veřejných a účetnictví rozhodně však neslouží pokroku! Převážně však vidím všude úředníky s přezíravými úsměvy či ve vážných dramatizujících pózách císařských komoří ne však státotvorné činitele! A s Babišem se teprve uvidí, jak to bude. Zpočátku je to “mediální bomba” o tom žádná, ale pouze z počátku.

Volný osobní pohyb pana Babiše a pana Faltýnka, bude po dobu vyšetřování velmi omezen. Před volbami značný hendikep! Bude to podobné, jako když se díváte na seriál detektivek s poručíkem Kolombem – volný příměr. Policejní vyšetřovatelé jsou, jako “štěnice” jen tak se jich nezbavíte je to jejich práce! Kromě úvodní zatýkací vyšetřovací vazby si pro vás přijedou kdykoliv jakože k podání dalšího a dalšího “vysvětlení” na služebně a podobně. Může to trvat měsíce, léta. Odvezou si vás ihned z jakéhokoliv místa jednání vaše civilní aktivity je nezajímají. Nu třeba z náměstí z volebního mítinku na to si zřejmě musíme počkat. A to je u aktivních lidí docela vážný problém útočící na psychiku člověka. A právě o oslabení psychiky vyšetřovaného člověka vyšetřovatelům jde především! Je to jedna z metod policejní práce v průběhu vyšetřování se stáváte člověkem se „jhem na hrdle“. Něco jsem o tom četl. Takže tuto situaci panu Babišovi ani Faltýnkovi nezávidím.

Jestli se vina ale soudně neprokáže, budou muset tito pánové vést další soudní bitvy, až možná na mezinárodní úrovni, aby stát nedostal nějaký přívlastek. Není to první kauza, která sahá do nejvyšších pater politické scény. Státní zástupce, policie bude muset mít v rukou velmi pádné a jednoznačně nevyvratitelné důkazy o získání neopravného finančního příjmu. Myslím si, že to přece jenom nebude tak snadná záležitost. Ale i když přece jenom přes všechny kauzy hnutí ANO 2011 volby vyhraje tak to bude o něčem svědčit?! Nu bude to velmi zajímavé to rozhodně ano pro odpůrce i příznivce.

A opět k mému článku, ten se netýká pouze pana Babiše. Demokracie by se měla vrátit ke svým kořenům v otázce voleb “ to opakuji, vítězí vyšší počet hlasů”! Neuspokojení si zase mají počkat do času příštích voleb, jestli se karta neobrátí. Je to tak i v demokratickém politickém systémovém státním uspořádání, můžete prožít svůj život v politicky názorové “porobě” pokud vám nikdy nevyjde typ na vaše kandidáty. Na “věky” v opozici pro některé stále dobře “placená služba”, ale pro jiné osobní a frustrující politické neuspokojení! O to více je pak pokřiku v ulicích od “smart” účastníků protestů, kteří by všechno udělali lépe. Někdy toho může být i “mnoho” pozor, aby se ovzduší nepřehřálo.

Ale většina společnosti se politikou neživí tak až tak velkou újmu v tom nevidím! Ale byl bych docela rád, když již jsem se demokratického uspořádání politického systému dožil a to docela dlouho, aby se vrátila do původních koleji.

Nu o lásce a pravdě to rozhodně není - to byla totální blamáž Listopadu ale nějaký normální stav by již konečně mohl nastat. Ale ta písnička v podání Marty Kubišové je nádherná. V náhledu na svůj život po Listopadu 89 si ale nestěžuji. Jsem docela rád, že mi dějiny umožnily žít ve dvou politických systémech.

Za bývalé řečené totality jsem rozhodně netrpěl a prožíval svá svobodná spokojená léta mládi i práce. Po Listopadu to bylo těžší, měl jsem již dost let a musel jsem začínat můj pracovní život znovu. Záleželo, z jakých sociálních poměrů člověk vzešel nás bylo pět sourozenců z bohaté rodiny nepocházím takže “rozmazlený” jsem nebyl. Mám a prožívám to, co mi přiřkl osud, abych pracoval a žil. Ač se to zprvu nezdálo, dopadlo to vše pro mne docela dobře. Jak v písni zpíval Michal Tučný - “bez řečí jsem každou práci vzal” když nejste příliš “ sebe ublížený” tak se dá snést všechno a hlavně bylo pro mne po převratu důležité pracovat a pracovat to se mi podařilo ani výdělek nemusel být tak “zářivý”. Asi jak to mívali Němci napsáno na branách svých koncentračních táborů, a teď to nemyslím fakt cynicky a zle to opravdu ne!!, “práce osvobozuje” chvíli to byl pro mne holý fakt jak polistopadovou dobu ve zdraví přežít! Jestli si někdo myslíte, že jsem byl “papaláš” to tedy nebyl!! Nu propracoval jsem se a byl a jsem spokojeny i teď v důchodu nemám nač si stěžovat. Měl jsem vždy v obou režimech kde bydlet, být slušně oblečen, vlastnit auto, televizí, peníze na dovolenou, kulturní vyžití, nezadluženou domácnost, něco našetřeno tak co více si přát. O zdraví nehovořím to buď máte nebo nemáte. Přípitek na zdraví vám ho nezachová. Dříve jsem do životopisu k přiletí do pracovního poměru psával - přiměřeně k věku a stačilo to - asi tak.

Člověk může zůstat se svým svědomím slušný k lidem vždy je to jen a jen jeho osobní volba! Řeči musel jsem to udělat kvůli dětem neuznávám! Nikdo nemusel někoho udávat, na někoho donášet kdyby sám nechtěl a nemyslel na výhodnost spolupráce. Jako v pohádce Pyšná princezna – „ševče“ ale může to být kdokoliv „před nikým se nepovyšuj, ale také neponižuj“ - to vždy docela stačilo. “Zůstat svůj” jak též zpívá K. Gott. Kdo nezůstal „svůj“ a popřel svůj niterní stav myšlenkových proudů tedy jakousi svou identitu, které byly opačné, než jak se v praxi života předváděl, hrál, tvářil se, je o to vzteklejší na minulý režim a pomstychtivosti se nemůže zbavit! Na obrazovce TV jsou někteří vidět doposud. Komouši jedni zatracení! Naštvaný by měl být ale pouze na sebe. Jestli se nechtěl zúčastnit tak nemusel být viditelně aktivním a někdy dokázat říci i ne- nic více to nechtělo. Než mohl do KSČ vstoupit vysokoškolák, tak si musel počkat, až byly na pracovištích naplněny kvóty dělnických profesí. Kdyby nebylo této“ brzdy“ u dělníků to šlo „ztuha“ tam „dividendy“ nebyly tak by se to vysokoškoláky v KSČ přímo hemžilo. Ale ti z vysokoškoláků co se nezúčastnili, někteří i zúčastnili, zase naopak po Listopadu vyhráli – takový je již koloběh života! Není všechno černé ani bílé.

Jak pojmout demokracii se vstupem internetu do veřejné informační sféry? Tento narušující prvek jediného mediálního obrazu oficiální politiky států zde dříve nebyl v takové míře, jako je teď. Snad poslech rádií Svobodna Evropa, Hlas Ameriky narušoval jednostranný informační tok zpráv v socialistickém zřízeni a to bylo všechno. Prostředí informací se výrazně změnilo a tedy jak čelit dezinformacím? Především si myslím, že by mohla začít fungovat ve sdělovacích prostředcích pluralita názorů. Přece nemůže stejně jako za minulého režimu platit pro občana pouze “oficiální” pravda o politických i válečných událostech ve světě i dějových situacích týkající se našeho státu. Dobrání se pravdy jako takové bez diskuze a oponentních názorů prostě nejde! To si vymluvit nedám to je přece o demokracii nebo ne?

Ještě něco ze světa. Myslím si, že slova “lidská práva” se stávají beranidlem možná i zla, připadá mi, že za těmito slovy je spousta neupřímnosti a tlumeně zakrývané lidské zloby. Používají se selektivně jako chyba v dětském rozpočitadle “en ten týky ...na koho to slovo padne, musí z kola. ......” jenom s tím rozdílem, že se “jaksi” předem ví komu je přiřkneme. Těmito výroky by se mělo ve veřejném prostoru šetřit, neměly by být pouhým reklamním sloganem, který se někomu pouze hodí, aby poplival, pošpinil apod.. Snad někdy zvítězí i přístup netrucovité výměny názorů jak již jsem v předešlých řádcích napsal a komentování událostí ze světa a z domova dozná nových stylů v TV nebo rozhlasových studiích. Ale s jinými moderátory ti dosavadní by to “neukočírovali” to je o jiné daleko náročnější znalostní “rovině ”moderováni. Že divák nebo posluchač bude mít pak možnost po argumentačním rozhovoru pro a proti od věrohodných a znalých lidí přítomných ve studiích informačních médií, ne pouhých mluvků, si k probíraným záležitostem utvořit názor sám! To by byla možnost co?

Též slova “euroatlantické hodnoty” jak jim rozumět? Evropa se rozvíjela a trvá to doposud v intencích Zolova románu - “Rozvrat”! Do toho “nepřeberného chumlu” událostí patří i novodobé humanitární bombardování všechno v rámci spravedlnosti a pokroku. A ještě je tu nedořešená Ukrajina tam chybí státníci většího formátu s nadhledem zatím tam vidím pouze “podrž tašky”, ale snad někdy. USA šly ve svých dějinách po “indiánských stezkách” přece jenom dost jinak než Evropa. Tak snad nás může vzájemně spojovat znalost Desatera Božích přikázání. To by znamenalo, že současné Spojené státy americké stále ještě většinově tvoří lidé mající kořeny Poutníků z Evropy. Je to pouze moje úvahová zkrátka.

Demokracie není až tak “hodná” paní, má též pěkně ostré zuby! Záleží pouze na tom jací lidé ji vedou někdy kouše kolem sebe více někdy méně, ale dovede kousnout vždy a má na to NATO! A třeba jako ten zlostný stařík v senátu USA si kousne. Ovšem musí to tak být jinak by tento politický systém nemohl tak úspěšně v politické historii světa obstát.

Ať tedy žije demokracie - přidávám i ta “s lidskou tváří“! A zde myslím, aby její součástí zůstalo i trochu toho sociálna. To pro ty, kteří pracovat z důvodu zdravotních nemohou. Samoživitelky pokud nejsou celebritami to též nemají snadné. A také pro ty co pracovat chtějí a pracují, ale kýžených příjmů nedosahují.

A zase něco napíši příště do článků vsouvám i něco z mých osobních prožitků i úvah! Vím, že píši poněkud jinak než je zvykem. Nu mnohým se to i nelíbí, ale co s tím nadělám.

Autor: Ivo Hnilica | sobota 12.8.2017 17:47 | karma článku: 27.60 | přečteno: 794x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Projev prezidenta ČR Miloše Zemana v RE - odvaha pod palbou!

.obsahově asi téměř proti všem účastníkům v sále. Žádná "servilita" vůči Německu, Domu EU, USA. Panebože proti všem jako husité, ti představovali alespoň množství, tolik si na sebe naložit a opětně schytávat. Uznávám je to chlap!

11.10.2017 v 18:04 | Karma článku: 42.16 | Přečteno: 2696 | Diskuse

Ivo Hnilica

Předvolební debata v TV - zaujala mě otázka záboru Krymu.

Jeden z účastníků debaty, prosazoval svou pravdu o nelegálnosti tohoto počinu Ruska s plamenným pohledem v očích, jako kdysi bývaly plakáty s praporem a vykročením muže a ženy "vpřed". Chtělo by to trochu té objektivity pokusím se

5.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 33.03 | Přečteno: 1087 | Diskuse

Ivo Hnilica

Španělské Katalánsko - co "nám" to dělá?

Sleduji zprávy z informačních médií, pročítám si články i zde v blogu a některé obsahově vyznívají i když ně ve slovech naplno Katalánce "bijte po hlavách" a doslova se tak při průběhu referenda stalo! Že nemají právo usilovat o s

4.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 599 | Diskuse

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 32.95 | Přečteno: 1816 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marie Jandová

Rozkaz zní jasně: „Odstavit Babiše!“

To není rozkaz pro voliče, to bych si nedovolila, ale spíše vzkaz politikům stran, které se dostanou ve volbách do sněmovny a budou zúčastněni na koaličních jednáních o sestavení nové vlády.

18.10.2017 v 12:07 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 1047 | Diskuse

Adam Mikulášek

Babiš premiérem přechodné jednobarevné vlády po volbách? Něco podobného už tu jednou bylo.

Konkrétně po volbách 2006, kdy také Paroubkova vláda v demisi nevydržela až do koalice ODS, KDU-ČSL a Zelených. Mezi tím vládla bez důvěry sněmovny Klausem jmenovaná jednobarevná Topolánkova vláda.

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 522 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Strach jako volební program

Opakuje se to stále a nejen u nás. Místo pozitivního programu se masám nejprve vyloží katastrofický scénář a poté nabídne spasitel s jednoduchým receptem. A stále to zabírá....

18.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 231 | Diskuse

Pavel Pokorný

Státní zdravotní pojištění hradí jen některou léčbu...

V dnešní MF Dnes je velký článek, jak VZP odmítá uhradit pacientovi velmi drahou biologickou léčbu za měsíčně kolem 100 tisíc a odkazuje se na závaznou vyhlášku, podle které existuje levnější verze léčby chemoterapií.

18.10.2017 v 10:41 | Karma článku: 5.81 | Přečteno: 259 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Babiš nemůže stanout v čele státu, ještě nebyl v kriminále

Naše národní tradice velí, chceš-li být vladařem, na kterého se nezapomíná, musíš projít kriminálem. Jinak to asi nejde.

18.10.2017 v 9:44 | Karma článku: 16.09 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 25.45 Průměrná čtenost 984

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.