Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osvobození 1945. Jiné Rusko. Část II.

29. 04. 2017 14:59:57
Rusové měli štěstí a to doslova, že po rozpadu SSSR se s odstupem několika let, podařilo v Rusku vygenerovat státníka formátu Vladimíra Putina, který na poslední chvíli ze země zvedl a udržel Rusko v postavení .......

Mnoho lidí by asi dalo přednost v osvobození celé Evropy od fašismu Američanům spolu s Angličany já též, proč ne, co jsem tenkrát věděl, věděli i s naší rodinou o Rusku, ale jak se i časem ukázalo jinak to zřejmě nebylo možné! A také si všímám na sociálních sítích i jiných vyjádření v informačních médií, nějak sám si to „dedukuji“, že i lidé vysoce vzdělaní spolu s mnoha ostatními uživateli „prostorového média“ by uvítali utváření snad nějaké koalice s “pokusem” o vzkříšení Barbarossy II." není to však řečeno přímo. A těm “rusákům” konečně „nakopali z.... a pěkně zatopili”. Z mého článku je jistě zřejmé, že já k nim nepatřím.

Vážím si jejich válečných oběti ty jsou stále přítomny i v tomto našem současném světě, ve kterém žijeme my všichni ano všichni! Alespoň zde v Evropě. Byly násobně vyšší od padlých vojáků USA, Anglie. Rumunska. Ačkoliv jsem si vědom toho, že takovéto srovnávání pokulhává každý zmařený život představuje něco nedozírného, možná sahajícího až ke hvězdám je to nad lidské chápání. Omlouvám se tedy, jestli jsem to myšlenkově vhodně nezpracoval.

A pak po létech našeho začlenění do sovětské zóny / jaltská konference únor 1945/,došlo v devadesátých letech devatenáctého století k vnitřnímu rozložení sovětského impéria a rozpadu Svazu sovětských socialistických republik. Tento historický “příběh” popisovat nehodlám, doufám, že ho znají i dětí druhého stupně ZŠ, SŠ a vlastně každý.

Rusové měli štěstí a to doslova, že po rozpadu SSSR se v následných letech podařilo v Rusku vygenerovat státníka formátu Vladimíra Putina, který na poslední chvíli ze země zvedl a udržel Rusko v postavení světové velmoci. Velikost říše Ruska vybudovali přece carové a ta zůstává jejich odkazem i v našem současném světě. Pokládám Rusko i přes politicky neúspěšný, dlouhý a mnoha lidskými životy „zaplacený“ politický „přemet“(říjen) listopad 1917, jehož byla i naše země tenkrát ČSSR na cca čtyřicet let po válce součástí, za novodobě vzniknuvší velký kapitalistický stát! Přece jenom se k tomu Rusko též dopracovává, potřebuje čas a cílevědomost představitelů země! Ten jejich státní útvar není o deseti milionech obyvatel. Obdobím kapitalismu oproti ostatním zemím Evropy nikdy neprošlo a nemají americkou ani francouzskou historii! Napřed Rusko carské téměř feudální a posléze země „generalissima V. Stalina“ komunistická. Nu lehké to Rusové ve svých životech neměli po velmi dlouhý čas a doposud nemají.

Boris Jelcin vedl Rusko do “kanálu” světového “zapomnění” a nakonec si to uvědomil a z vodky procitl! Slova o demokratickém Rusku jak někdy po ukončení vojenského paktu Varšavské smlouvy 1.6.1991 a rozpadu RVHP 12.7.1991 co zaznívala v devadesátých letech v éteru o jeho možném začlenění do západního společenství, pokládám za pokrytecky cílený nezájem, aby se tak stalo! Nikdo v západní Evropě to tak přece nechtěl, kdyby ano tak tomu již dávno bylo. Čas po rozpadu SSSR na to byl a zase ne tak málo!

V těchto dnech něco vzkázal Gorbačov Putinovi o demokracii. Ten člověk prohrál všechno, pád SSSR byl tak rychlý, že Gorbačov nestačil se Západem nic dojednat a také, proč by si s ním někdo sedl za stůl a k něčemu se zavazoval, stačilo počkat pár „dnů“ a z impéria byl najednou „písek“. Žádná smlouva o spolupráci se západem neexistuje, musí mu být osobně mizerně. Z velké ba světové politické figury, zůstala pouhá malá figurka s „metálem“ na klopě jako malému klukovi za prokázané služby umožňující zbourání berlínské zdi. Ačkoliv se ho nikdo nezeptal, zda jim ji dovolí zbourat! Myslel to dobře a skončilo to pro něho špatně – z politiky jak moderně říkáme, byl odejit. Jeho knihu mám doma a nese název Přestavba a nové myšlení pro naši zemi a celý svět. Kdyby se mu podařilo alespoň částečně realizovat obsah myšlenek z jeho knížky tak by socialismus vypadal zcela jinak. Ale píše tam třeba větu „ více socialismu značí více demokracie“, tenkrát přece jenom nemyslel tu kapitalistickou demokracii. Takže teď trochu kecá.

Ale návrat k podstatě věci. Umožnit Rusku členství v EU to prostě nešlo, zmizel by náš důležitý „nepřítel", kterého si přece pěstujeme a chceme na něj, nu někteří, pohlížet jako na stále existující SSSR i s jeho KS SSSR. Na koho bychom pak nadávali, všechno sváděli, proti komu zbrojili a udržovali obří vojenský pakt NATO v chodu snad proti IS, Iránu v dálavách pouští Středního východu, či snad na dálném východě severní Koreji? Čím by se vlastně zabývala ta jistě početná generalita, štábní velení přece tam nejsou ti čtyř a pětihvězdičkoví generálové "namalovaní". Musí vykazovat činnost, účastnit se štábních válečných her, vypracováváni válečných plánů příprav na agresi nebo na obranu! K čemu by nám pak v Evropě takové Rusko vlastně bylo, kdyby s námi sdílelo ty, jak si je my pojmenováváme naše euroatlantické hodnoty povězte? Docela rád bych to věděl. Tady by to chtělo konkretizaci v odpovědi co s NATO - já ji nemám!!

Nebo bychom potřebovali v Evropě EU tedy Německo a USA Rusko zcela geopoliticky bezvýznamné to si zřejmě začal uvědomovat i prezident Ruské federace Boris Jelcin a sám dokud byl čas z prezidentské funkce odstoupil! Byl si asi vědom toho, že nemá sílu Rusku vrátit postavení ve světě, které mu stále jako velmoci přináleželo a náleží. Někteří zde píšící blogaři s chutí nasazují "psí" hlavu prezidentu Ruské federace Vladimíru Putinovi je to známkou toho, že si vede ve svém počínání asi dobře. Je to ruský prezident, volí ho a demokraticky Rusové a vystupuje v zájmu Ruska, jako Trump v zájmu USA nebo Si Tin-pching v zájmu ČLR nic jiného jako oni nedělá!

Nejsem zastáncem ruské politiky to se někteří mýlíte, nemám v Rusku „rodinu“, pouze se domnívám, že by nebylo přínosem světu, kdyby celou Zeměkouli měly pod „palcem“ pouze USA! Bipolarita v mezinárodní politice je prostě nutností. A také jsem si vědom toho, že Rusko není „svatoušek“ jako každá velmoc – stát velmoc to je síla Golema, nelze si s ní zahrávat a někdy též „vyprskne“! Ale kloním se, pokud to je možné, alespoň v mých úvahách, k objektivním pohledu na politiku přece každý máme svou hlavu. Rozhodně nic nikomu nevnucuji, můj pohled je prostě takový jaký je.

Rusko je samostatná a pořád ještě velká kapitalistická země kdo to tak nevidíte, probuďte se! Nedá se pomačkat jako prázdná krabice od mléka. Volby jsou v Ruské federaci, jak jsem se zmínil tajné a to je přece vizitkou demokratického přístupu k vedení státu. Žádné jiné pojetí slova demokracie kromě možnosti vlastnit výrobní prostředky, volnosti osobního pohybu, možnosti vyjádřit svůj názor i v USA v rámci zákonů, (nesmí jít o pokusy bourat politický systém) tajných voleb od místních zastupitelstev po prezidenta a lidových referend neexistuje! Ano Rusko má své problémy však také aktivisté třeba Alexej Nevalný svolávají lidi do ulic a náměstí a sdělují, že to budou dělat jinak. Tak si stačí počkat!

Mezinárodní politika není o ”lásce a květinách” je pouze a jen o zjištěných zájmech, a když ne přímo o nich tak zdrojovém a hmotném pragmatismu zcela určitě Je to především o zájmech ekonomických a pak třeba i politických. „Přišoupneme“ v řeči jednajících předních lídrů zemí něco o "lidských právech", následuje "chápavý" asijský úsměv v intencích, že rozumí našemu snad i evropskému přísloví o „vlku a koze“ a svět obchoduje dál. Pokrytectví až na "půdu" a nemám na mysli naši malou republiku jsou jiné velké a důležité státy!! O čem se bavíme mezi Anglií, EU, ČLR, USA a někteří i Ruskem, když ne o obchodech? A přijde doba, myslím si to, že s Ruskem budou znovu naplno obchodovat státy EU a tedy i my Česko. Asi ve znění že nemusíme být zrovna kamarádi, ale obchodovat spolu můžeme. Je dobré pro Rusko, že prochází tím, čím prochází. Nejvíce si pomůže stát, který si dovede upéct "chléb sám" pak to jsou již pouze bonusy přispívající k jeho dalšímu rozvoji. Čína si poradila též sama a Rusko je přece jenom dále než do světové politiky vstoupila ČLR. A jak je důležitá, respektují ji i Spojené státy.

Rusko je stále ve světové politice přítomno a jeho úlohou je a bude pomáhat udržovat rovnováhu sil ve světě, aby nevznikaly války tam, jak si kdo zamane si „zaválčit“ aby si vyzkoušel pouze nové armádní bojové systémy! Nedávno si to vyzkoušelo Rusko v Sírii, zbývá Čína ale raději ať s tím ještě počká, nemá kam spěchat. Zatím si to může ještě "okouknout" a pak dozbrojit vědecké kapacity a peníze má víc nepotřebuje.

Kosovo se osamostatnilo za pomoci Západu, Krym se rozhodl vrátit k Rusku za jeho pomoci. Povstalecká území na Ukrajině, zůstanou Ukrajině, pouze se musí pro tato území vymyslet nějaký "rozumný status". Za prezidenta Petro Porošenka to však nebude. Ovšem vzájemná ukřivděnost za ztráty životů svých blízkých, setrvá mezi lidmi dlouhá léta. Tak jako v bývalém Srbsku, Iráku, Libyi, Sýrii. Žádná občanská válka není "normální" válka! Nepřítel je třeba soused to není někdo zvenčí?

Aby napadlo Rusko některý ze suverénních státu kolem něj to je snová vidina jiných "válečníků“, kteří by si to přáli, možná i někteří naši „písmáci“ zde v blogu. Věřím, že se jim takovýto sen nikdy nevyplní. Ale provokace rázu kubánské krize z roku 1968 v opačném gardu přijít může. Rakety u hranic Ruské federace mířící na Moskvu. Nu raději pryč od "silné kávy"! Vznik nové války již není o soustředění tankových vojsk u hranic „nepřítele“, pouze ten stát, který by chtěl i zaútočit první si nemůže být zcela jistý, jestli se jeho rakety s nukleárními hlavicemi „propasírují“ přes „inteligentní“ obranu nepřítele. To zatím značí tak zvanou rovnováhu sil ve světě. Tu jistotu úspěšného a zdrcujícího napadení „svého „nepřítele zatím nemá žádná země, která disponuje těmi nejdokonalejšími zbraňovými systémy! A to je z mého hlediska dobrá zpráva vlastně ta nejlepší!

Ale rozvrat států, a velké války vedou k překreslování hranic a ukončují staré zavedené pořádky to není, až tak v důsledku špatné. Jak jsme si to i my sami vyzkoušeli v listopadu 1989! Ale též 28. října 1918 při vzniku republiky Československo. Tyto dějinné zvraty startují nové etapy historického vývoje a spirála dějin si jde svou cestou dál. Bez ohledu na ztráty a jednotlivé lidské osudy. Ty staré lidské příběhy se musí přizpůsobit nové době, ale ty nové to je pak "zázrak".

Různá státní uskupení a jednotlivé státy vždy byly a zůstanou v područí těch silných. Ať to nazýváme nebo spíše zjemňuje v názvech smluv je to tak! Nás se to týká též chvíli nové republice byly garanty Anglie a Francie a neuchránily nás vůbec pak zase SSSR ten zase v srpnu 1968 až „„příliš““ a nyní EU -NATO. Udržování válečné nejistoty ve světě je důležitou součástí chodu "molocha" válečného průmyslu- zaměstnává po světě stamiliony lidí, statistice lukrativních postů i s dosahem na vládní místa, vědeckého výzkumu, vynálezů a tím vlastně velkou mírou rozvíjí i lidské společenství jako celek. Je to paradox to ano.

Povětšině, jak se domnívám, to bylo podmínkou vzestupu lidské civilizace. Vše dohromady války mezi kmeny, státy a následně nějakou dobu trvající dílčí mír světový se nekonal nikdy, zapříčinilo, že v současnosti lidé již byli na Měsíci a že vesmír v lidském povědomí není již tak vzdálený jak býval.

V kosmu je docela „živo“ a nemyslím tím pouze posádky na zatímních vesmírných základnách. A to v jak krátkém časovém úseku se to všechno seběhlo, je nebývalý civilizační pokrok! Bez "raket" osázených novou elektronickou technologií by to však nešlo! Výroba těchto mezikontinentálních a vesmírných „žihadel“ v žádném případě v prvopočátku ani v náznaku nesledovala civilní uplatnění "cest ke hvězdám." Vojenská technologie, měla a bude mít před civilním sektorem vždy pořádný náskok. Ani na přehlídkách se neukazují. O nových modernějších zbraňových systémech nepřítele se snaží získat informace každá špionážní služba, ale ta se může zmýlit, jak se stalo třeba v Iráku! A mýlka může být pak fatální. Ale i tak se domnívám, že to někdy v budoucnu přece jenom někdo zkusí.

Přísloví “ všechno zlé, je pro něco dobré” platí a to beze zbytku. Pouze se to “zlé”, nesmí rozrůst do takových rozměrů, aby dokázalo všechno zničit to včetně životů lidí.

A že to všechno mohlo být doposud v evropském prostoru, tak jak to bylo, kromě Balkánu tam to v devadesátých letech dvacátého století bylo jiné, může vyhraná válka tehdejších spojenců velké trojky nad fašistickým Německem v květnu 1945! K jehož porážce velkou měrou přispěl, musím ponechat historický název, Svaz sovětských socialistických republik. Nebojovali pouze Rusové ale též Ukrajinci, Bělorusové, Kyrgyzové, Turkmeni a celá velká plejáda příslušníků státních útvarů začleněných tehdy do Svazu. Jsou to moje názory - nic víc!

A to by mohlo s mým psaním docela stačit, jdu se pokochat přírodou “vždyť je jaro” zpívá v textu písně “Pražce” Pavel Dobeš ~~ zapni si kšandy....nebo z filmu Obušku z pytle ven „ na světě je přece krásně .......prozpěvuje si ve filmu výborný herec Vladimír Pešek a to i když prší a sněží! Lepší je však když svítí Slunce. I šeříky si, zdá se, asi "vzpomněly" to mám ze školy, že tenkrát v Praze kvetly.

Autor: Ivo Hnilica | sobota 29.4.2017 14:59 | karma článku: 26.84 | přečteno: 1058x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Projev prezidenta ČR Miloše Zemana v RE - odvaha pod palbou!

.obsahově asi téměř proti všem účastníkům v sále. Žádná "servilita" vůči Německu, Domu EU, USA. Panebože proti všem jako husité, ti představovali alespoň množství, tolik si na sebe naložit a opětně schytávat. Uznávám je to chlap!

11.10.2017 v 18:04 | Karma článku: 42.16 | Přečteno: 2696 | Diskuse

Ivo Hnilica

Předvolební debata v TV - zaujala mě otázka záboru Krymu.

Jeden z účastníků debaty, prosazoval svou pravdu o nelegálnosti tohoto počinu Ruska s plamenným pohledem v očích, jako kdysi bývaly plakáty s praporem a vykročením muže a ženy "vpřed". Chtělo by to trochu té objektivity pokusím se

5.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 33.03 | Přečteno: 1087 | Diskuse

Ivo Hnilica

Španělské Katalánsko - co "nám" to dělá?

Sleduji zprávy z informačních médií, pročítám si články i zde v blogu a některé obsahově vyznívají i když ně ve slovech naplno Katalánce "bijte po hlavách" a doslova se tak při průběhu referenda stalo! Že nemají právo usilovat o s

4.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 599 | Diskuse

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 32.95 | Přečteno: 1816 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marie Jandová

Rozkaz zní jasně: „Odstavit Babiše!“

To není rozkaz pro voliče, to bych si nedovolila, ale spíše vzkaz politikům stran, které se dostanou ve volbách do sněmovny a budou zúčastněni na koaličních jednáních o sestavení nové vlády.

18.10.2017 v 12:07 | Karma článku: 19.71 | Přečteno: 1047 | Diskuse

Adam Mikulášek

Babiš premiérem přechodné jednobarevné vlády po volbách? Něco podobného už tu jednou bylo.

Konkrétně po volbách 2006, kdy také Paroubkova vláda v demisi nevydržela až do koalice ODS, KDU-ČSL a Zelených. Mezi tím vládla bez důvěry sněmovny Klausem jmenovaná jednobarevná Topolánkova vláda.

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 522 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Strach jako volební program

Opakuje se to stále a nejen u nás. Místo pozitivního programu se masám nejprve vyloží katastrofický scénář a poté nabídne spasitel s jednoduchým receptem. A stále to zabírá....

18.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 231 | Diskuse

Pavel Pokorný

Státní zdravotní pojištění hradí jen některou léčbu...

V dnešní MF Dnes je velký článek, jak VZP odmítá uhradit pacientovi velmi drahou biologickou léčbu za měsíčně kolem 100 tisíc a odkazuje se na závaznou vyhlášku, podle které existuje levnější verze léčby chemoterapií.

18.10.2017 v 10:41 | Karma článku: 5.81 | Přečteno: 259 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Babiš nemůže stanout v čele státu, ještě nebyl v kriminále

Naše národní tradice velí, chceš-li být vladařem, na kterého se nezapomíná, musíš projít kriminálem. Jinak to asi nejde.

18.10.2017 v 9:44 | Karma článku: 16.09 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 25.45 Průměrná čtenost 984

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.