Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odposlechy - bulvár vstoupil do soudních síní?

7. 06. 2017 17:58:39
Jeden soud vynesl verdikt, že odposlechy byly nezákonné a druhý vyšší naopak verdikt, že byly zákonné! To jako co, že soud nižší instance a konkrétní soudci se dopracovali k chybnému výkladu v postupu, zda povolit či zakázat .....

Jedna paní povídala, to platilo vždycky, máme radost a jsme plní škodolibosti, když se něco děje jiným lidem, nějak nás to asi posiluje v překonávání každodenních starostí.

Samozřejmě, že zlodějům nenadržuji, i když mě naštve více zloděj, který mi ukradne jízdní kolo za několik stovek, jako zloděj, který si najde cestu jak si osobně či rodině „přilepšit“ a přitom nikoho nepřepadne s pistolí či nožem v ruce. A těch ztracených milionů a miliard již od Listopadu něco bylo, co někam „odkráčely“ z koloběhu ekonomiky státu! To mi pak stačí pouze ozřejmit, že to zaplatí poplatník takové vcelku neosobní a nezajímavé slovo. Člověk se pousměje.

Ale k věci. Jeden soud vynesl verdikt, že odposlechy byly nezákonné a druhý vyšší naopak verdikt, že byly zákonné! To jako co, že soud nižší instance a konkrétní soudci se dopracovali k chybnému výkladu v postupu, zda povolit či zakázat připuštění odposlechů v dalším jednání soudů? Tak tedy jako v kartách – dáma, král a eso bere? Připadá mi to dost zvláštní, ale byla by to zpráva, která by rozhodně rezonovala ve veřejném prostoru. Najednou by nebylo možné pana Ratha vlastně odsoudit, ale pořád by zůstaly ty miliony v krabici tak přece jenom něco!

Jde mi o to, aby se takovéto státní instituce nechovaly jako opak na stejné úrovni s obžalovanými, že každý argument ať jakkoliv pochybný je pro soudní jednání přípustný. Využívat mezery v zákrutách zákonů má snad za povinnost obhájce žalovaného snad i žalobce, aby se „svou“ věcí uspěl – soud ne! Nevím, zda byly odposlechy soudem povoleny, ale to je zásadní rozdíl zda postupovat zákonnou cestou, tedy fakt obtížnější cestou v ohledu sběru důkazů k protizákonné činnosti osob, možná i z části byrokratickou, nebo zákony i ze strany soudů obcházet a odstranit průkazní obtížnost s usnadněním si cesty k vynesení rozsudku.

Na soudní procesy kolem pana Ratha a třeba též paní Nagyové, se dívám jako na bulvární zpravodajství v akci. Provázejí je úniky informací ze spisů do veřejného prostoru. Co to jsou za lidi, kteří s těmito informacemi kupčí? Musí přece jít o nabídku a placenou žurnalistickou poptávku k čemu by jinak byly? Třeba ty soukromé telefonické hovory rozčílené paní Nagyové na Petra Nečase. Zábava pro Česko - ubohost sama, ne pro ten hovor ten ať je jakýkoliv, sáhněme si do svědomí, co život přináší - co ale má co dělat ve veřejném prostoru? Lidičky to je “radosti” co?

Ano nelíbí se mi to ani trochu! Soudy by měly být a zůstat striktně konzervativními institucemi a rozhodovat podle práva a s co nejmenším podílem dohadů a dedukcí.

A to třeba i proti vůli veřejného mínění včetně názorů prezidenta republiky.

Odposlechy ano pro doplnění argumentů žalobce, ale také v hlasové srozumitelnosti Jinak jde o nesrozumitelné žvanění. A odposlechy by měly být vždy soudcem předem schválené! Nu ale na druhou stranu je to názorné poučení pro ty, kteří by též o nějaké své „přilepšení“ stáli, co určitě nedělat při korupčním jednání. Učit se, učit se, učit se z TV a zpráv to bohužel pochopili i teroristé!

Jinak může nastat situace, že každé slovo, vyřčené v telefonu, napsané přes internet, fotografiemi z ulic měst či za volantem automobilu doplněné o adresu, může být při souběhu "nějakých" událostí, jak člověk kráčí životem, použito proti mně třeba i vám. Když se represivní orgány, naučí “plout “ v mezerách zákonů, využívat nálad veřejnosti jsme pak o několik desetiletí zpět a nařčený člověk z “něčeho” nebude mít šanci. A sak... co jsem se též já za život v telefonu nažvanil a na internetu napsal. Ale říká se “dočkej času jako husa klasu”.

Autor: Ivo Hnilica | středa 7.6.2017 17:58 | karma článku: 19.44 | přečteno: 795x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Zbrojeni je to co svět potřebuje - míní Donald Trump

Vypadá to jako negativní požadavek, ale úplně tak to není. Má to i svá pozitiva. Odvětví zbrojního průmyslu je v prvé řadě velký možná až největší světový byznys a zaměstnává po světě obrovské počty lidí a to i přes automatizaci..

20.8.2017 v 18:20 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 269 | Diskuse

Ivo Hnilica

Demokracie - cesta vede kam? / " i s prioritní" zprávou a mým komentářem ke kauze Babiš /

Současná demokracie je jiná než ta polistopadová z roku 1989. Západní svět se též proměňuje snad kromě ....

12.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 751 | Diskuse

Ivo Hnilica

Pánové Štěch a Mládek - štouchli do "vosího" hnízda!

"Žihadla na sebe nenechala čekat. Byli odvážní, ale dovolili si "moc" na vypořádání se s tímto problémem by muselo být "Sedm statečných"! Pořádně to ze všech možných politických stran schytali. Teď přijít s něčím takovým před volb

26.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 1108 | Diskuse

Ivo Hnilica

ČSSD - všechno slíbíme jenom nás volte!

Jde o "holuba na střeše" sliby mají téměř socialistický nádech - zvýšíme, zlepšíme, postaráme se. Politická scéna potřebuje jako sůl obměnu tváří na některých dosavadních se již projevují známky z přepracování.

20.6.2017 v 13:48 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 794 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti, fascinující až do krajnosti- II.

Jen krátce navážu na svůj včerejší blog- v souvislosti s lidskou řeči, zvukem, jazykem. Včera jsem mimo jiné uváděla v blogu své okouzlení moravským přízvukem v našem jazyce.

23.8.2017 v 8:34 | Karma článku: 3.51 | Přečteno: 131 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Barbarství

Co všechno se musí stát, aby se státnici civilizovaného světa začali chovat a jednat civilizovaně, když to barbarství ohrožuje naše společné lidské bohatství

23.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 17.76 | Přečteno: 421 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj papežovy iniciativy

Rozruch vyvolala iniciativa Papeže, o které v pondělí informoval Vatikán. Vyrojilo se kolem ní spousta spekulací a poměrně logicky vyvolává zděšení.

23.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.05 | Přečteno: 865 | Diskuse

Vladimír Zeman

A ještě jedna o dotacích.

Jak jsou dotace z evropských strukturálních fondů pro malé a střední podnikatele, do 50 milionů základního jmění, ošidné, vidíme na kauze Čapí hnízdo. A přitom nebylo konáno nic proti ničemu.

23.8.2017 v 7:31 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 293 | Diskuse

Michael Pálka

Kdyby se hloupost mohla vznášet....

populární věta Dr.Strossmayera v podání Miloše Kopeckého.Jan Werich to vyjádřil jinak:"Kde blb, tam nebezpečno."

23.8.2017 v 3:33 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 600 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 20.15 Průměrná čtenost 924

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.