Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osvobození 1945 - dnes by si to přáli "mnozí" jinak! Část I.

27. 04. 2017 14:30:29
a podle těchto zjištění, to nemělo s převážnou většinou obyvatel našeho státu kromě kolaborantů s Němci, dopadnout právě "nejlépe". Sibiř, by byla asi tím místem kam by naše rodina putovala ....

Blíží se datum 8. a 9. května kdy se naše země v roce 1945 (sedmdesát dva let od války) tenkrát Československo dočkala osvobození od okupace hitlerovským Německem. A připíši i něco navíc. Rusové, Američané, Rumuni byli vojáci osvoboditelé. Nelze vynechat naše vojáky působící v armádách Anglie- letci a Francie v různých vojenských začlenění. A samozřejmě v samostatném Československém armádním sboru gen. Ludvíka Svobody, působícího v rámci Rudé armády. Mnoho životů si vyžádal i domácí protifašistický odboj. Potlačit strach o svůj život kdy nebezpečí je hmatatelné, přisáté téměř na kůži a dát ho do služby vlasti je opravdové hrdinství! A přitom každý jednotlivý život, většinou mladých lidí, měl svůj příběh někdo delší i nejdelší do dnešních dnů jiný zatraceně krátký! To bychom měli neustále mít na paměti - "ztráty" nebyla čísla ve školní "početnici"!

Za naprosto nemorální a ubohé pokládám to, jak bylo nakládáno po válce s vojáky západní fronty. Tento úsek našich dějin zůstává ostudou tehdejší KSČ, že se k tomu vedoucí představitelé, jmenovitě tedy žádný, nepostavili třeba již v začátku osmdesátých let s odvahou a čelem k pravdě. Jako u Marty Kubišové, kterou zase nenechali zpívat písně o životě a lásce po roce 1968. Přece již tenkrát se dalo přiznat, že se jednalo o zásadní poválečné pochybení KSČ a těmto lidem se veřejně alespoň omluvit. Vojáci působící na západní frontě přece nedělali politiku, ale dobrovolně a vědomě, nasazovali svůj život v boji proti fašistickému Německu.

Já jsem též nic neříkal, ačkoliv již tenkrát v počátku sedmdesátých let mi svědomí sdělovalo, že "něco“ v pořádku asi není! Toto poznání jsem však nedokázal prezentovat nahlas a veřejně nemám se čím chlubit! Opravit si to člověk již nemůžete tak zbývá pouze „ zpověď“ v kostele.

Jsem velmi rád, že těm odvážným mužům a ženám účastníkům 2. světové války na západní frontě a domácího odboje navázaného na české zpravodajské služby v Londýně, kteří se dočkali Listopadu a na které bylo záměrně „zapomínáno“ byly jejich vlastenecké činy pro republiku po roce 1989 společností oceněny a jsou připomínány doposud! A “Marta” opět zpívá.

Z válečných událostí si něco jako malý kluk pamatuji. Třeba to, že u nás pod dřevěnou verandou za kupou uhlí a dřeva nějaký čas přebývali cizí “strýcové”. Dědina řečeno po Slovácku u Zlína s 64 číselnými označení domů a naše chalupa na konci dědiny - těsně u lesa. Nebo jak “staříček 47 r.” s uchem na rádiu poslouchal Londýn. Ale i “govorit Moskva” jsem někdy zaslechl, zaujala mě ta znělka při začátku vysílání a sugestivně výrazný hlas. Pak mě, bylo to již před koncem války, tedy ve druhé polovině dubnových dnů ještě povozili dva němečtí vojáci Wehrmachtu před jejich ústupem z vesnice dvakrát na koni v sedle před sebou. Radisté několik mužů ležící na slámě v našem domě točící kličkami svých radiostanic a hovořící jeden přes druhého. Ti mě povozili tak kilometr podél lesa a zpět jak jsem si to, až ve škole dal pak dohromady. Nebo si pamatuji, že jsem se ptal proč tak ty „včely“ nahlas bzučí. To jsme již spěchali do vyhloubené jámy v hloubi lesa asi 2.5 x 2.5 x 2m i s několika sousedy – tedy krytu uzavřeného poklopem z fošen a hlíny rodiče - t. 26 r. - m. 25 r. mi pak vysvětlili, že to nebyly včely ale kulky z pušek a kulometů za střelby vojáků proti sobě.

Vesnice neutrpěla žádné přímé vážnější válečné škody, až po odchodu vojenských jednotek, najel jeden z místních lidí na lesní cestě povozem na minu a zahynul. Vyhloubené zákopy a kulometné okopy na pokraji lesa, jehož část se též nachází nad vesnicí s dalekým výhledem do krajiny, až zase v dálce k protějšímu lesu tam byly ještě celá léta. A jejich obrysy jsou vidět doposud. Němci je nemohli využít proto, že zákopy při silném a déle trvajícím dešti zatopila voda po okraje tak své obranné pozice opustili a ustoupili ke Zlínu. Opravdové boje o území tak nevypukly a tím byla vesnice zřejmě ušetřena dělostřelecké palby a podobně. Jak to bylo s osvobozením naší vesnice o tom jsem dost podrobně hovořil s rodiči, když jsem absolvoval povinnou vojenskou základní službu. A vesnici osvobodili Rumuni. Napřed "osvobozovali" Rusko. Ale voják musí bojovat na výběr směru a proti komu vliv nemá!

2. světovou válkou hitlerovské Německo prohrálo. (zbytečná připomínka) A jak jsem se posléze v průběhu svého života mohl informovat z literatury faktů a též někdy i zveřejněných dokumentů tak to s námi jako státem moc „růžově“ nevypadalo.

Podle těchto zjištění, to nemělo s převážnou většinou obyvatel našeho státu kromě kolaborantů s Němci, dopadnout právě “nejlépe”. Sibiř, by byla asi tím místem, kde by naše rodina skončila a to v lepším případě! A docela solidní zemědělský statek s rozsáhlými polnostmi, původních majitelů by se jistě líbil i "novým" příchozím. Náš rodinný klan, tvořila selská, řemeslnická a dělnická rodina – docela skromný obyčejný život. Dnes v nové době je v našem rodinném klanu již dost, na základě jejich podnikatelských aktivit, i těch „neskromných”. Můj otec měl čtyři sourozence jeden prvorozený, kterému připadl statek, stojí za zmínku. Celá desetiletí psal ve vedlejší vesnici, od nás přes kopec, zápisy do vesnické kroniky pěkně tlustá kniha s číslovanými listy. Je pak “protivné” něco opravovat. Písmák jako když ho vytrhnete z obrozeneckého období. Měl neuvěřitelně zdobené písmo, krátký a výstižně popisný slohový informativní styl výkladu průběhu událostí no prostě paráda! Ze strany matky ještě dva její sourozenci. Odbíhám od tématu, strýc ale patří do mozaiky mého života, byl moudrým mužem a zpět k tématu.

Pro mnohé, nevím jaký počet obyvatel to slovo představuje, ale na sociálních sítích značný slovo Rus, je hanlivé slovo. Svět je plný „blaženosti“ jenom kdyby tuto "idylku" Rusko nekazilo že? Ale musím objektivně přiznat, že někteří příslušníci našeho rodinného klanu jsou též protirusky naladěni jde o dobový politický trend. Kdo “neskáče ” není Čech. Je to zřejmě tím, že od většiny z nich více pamatuji a dovedu si porovnat klady i zápory a zřejmě nepodléhám až tak politické propagandě. Asi když člověk žije déle, není chytřejší to ne, ale uvážlivější ve svých soudech.

Důležitá poznámka ještě k válce. Nelze srovnávat vojáky, co válku přežili v jejich návratech domů u ruských vojáků s americkými. Američané vojáci, přicházeli do rodin, které opouštěli. Teplo domova hmatatelně cítili, vrátili se ke svým rodičům mezi své příbuzné ke svým manželkám, milenkám a vítali je “voňavé koláče”. Ruské vojáky při svém návratu domů očekávala vypálená města, vesnice, žádná nebo neúplná rodina, případně voják stál před svým domem, ze kterého zbyla pouze část komína. A to bylo všechno, co na místě svého domova našel včetně rodiny! Dost podstatný rozdíl že? Chce to pouze trochu nenáročné lidské obrazotvornosti o zázemních válečných podmínkách Američanů a Rusů. To přece není tak nesnadné si je představit?

"My" Rusko ve vědomí mnoha lidí nenávidíme ne proto, že mělo cca 7o letou komunistickou historii a též "řečnicko-tribunovou" politickou lítost nad oběťmi Stalinových čistek, pokládám pouze za propagandisticky hranou smuteční a bez emoční pózou některých politiků u cizího hrobu! Sbírají nezasloužené body, které jim fakt nepatří! Toto hodnocení své minulosti můžou provést pouze a jen Rusové ti to ve svých rodinách zažívali, byli to jejich blízcí, co drtil Stalinův režim v lágrech na Sibiři a po celé zemi. A že tomu tak bylo, řekli ruské veřejnosti všichni prezidenti Gorbačovem počínaje. Rusové mají právo reagovat my ne! Od nás jde pouze o pokrytectví nic víc!

Tato skutečnost též ale nebyla příčinou nenávisti k tehdejšímu politickému systému v této zemi, ale proto, že se komunismus po válce i přičiněním SSSR "ujal" na cca 4o let v bývalém Československu! Ale ujasněme si okolnosti doby! Okupováni vojsky SSSR po válce roku 1945 jsme nebyli, vojska déle než u nás zůstala třeba v Rakousku. O příklonu ke komunistické myšlence rozhodly svobodné volby 26. května 1946, až pak následující všechny volby se konala pod "kuratelou" jedné strany KSČ.

Ale všechny nepravosti padesátých let, které se u nás děly bych na Rusy nesváděl, mnoho patolízalů lidí zloby a nenávisti hledejme v našem domácím prostředí. To jsou ti příliš “aktivní” lidé co chtějí "nastolovat", vehementně prosazovat, hájit principy politického zřízení, které dříve právě bylo a nyní je ve společnosti přítomno. Dělají dobrovolně více, než je po nich požadováno – slouží z přesvědčení, ale tak nějak zvláštně fanaticky - své pravdy vštěpuji! Jsou to takoví Koniášové z knihy A. Jiráska Temno - objektivita není jejich parketa. V současnosti jsou tací lidé též s námi jenom si dnes nemohou dovolit to, co si jejich povahoví předchůdci v padesátých letech dovolit mohli a se „sametem“ spokojeni jistě nejsou to ani náhodou. Revoluce přece bývaly „drsnější“. Jsou vždy přesvědčeni o své jediné pravdě, a když není po jejich tak alespoň “nálepkují” ten je “takový” onen “makový” prostě není „náš“. Ale to souznění s jejich názory není zdaleka sdíleno všemi lidmi státního společenství, tak jak by si přáli.

A nyní k Rusku v současnosti se však jedná o zcela jiné Rusko než to s názvem Sovětský svaz. Připustíme si to. I když třeba stále i v Česku jedna strana má stále ve svém názvu komunistická, rozhodně komunistickou zemí nejsme. ČSSR již též neexistuje a znovu k věci.

Válka SSSR s nacistickým Německem, byla pro Rusko jako stát existenční válkou, mohlo ztratit doslova všechno. A Německo by tenkrát asi dokázalo území od původních obyvatel postupem času "vyklidit" a vyprofilovat k obrazu svému. Nějaké „zkušenosti“ s tím již Němci měli toto téma rozebírat nebudu je dostatečně známé. Válka Ruska s hitlerovským Německem stála tolik životů mužů, žen a dětí, že se počet obyvatel našeho Česka dvakrát, možná o něco více vejde do počtu jejich válečných obětí.

Ale pozorujme třeba u sebe jak ta čísla a srovnání jsou člověku, který nemá svůj osobní prožitek z hrůz válek cizí? Cítíte tu fádnost svého osobního nezájmu o tuto informaci? Miliony, deseti miliony mrtvých taková suchá cize znějící početní čísla. A to právě proto, že značí až nepochopitelné množství v objemu, které z pravidla mysl člověka již nebere, je to prostě o někom ne o nás! Bylo nám to dáno blahodárnou přírodou nebo vyšší mocí, cítit smutek a účast pouze ve svém rodinném prostředí a s lidmi, kteří jsou nám fakt nějakým způsobem v průběhu našeho života blízcí. Nemusíme tak ve svých hlavách nést "tíhu" světa.

Nehodlám, popisovat válku, důležitým aspektem asi bylo, že za Stalina, značně kontroverzní osobnosti dějin to ano, stačilo Rusko během krátké doby 20 let, provést v předválečných letech průmyslovou industrializaci, velké přehrady - elektrifikace země, vzestup těžkého a lehkého průmyslu a stalo se průmyslovou zemí. Tato skutečnost představovala pro vedení války zásadní předpoklad. Bez vlastní výroby všech možných válečných potřeb, by dodávky vojenského materiálu z USA přes veškeré úsilí sotva stačily pokrýt v bojích zničenou techniku.

A kdyby Rusové, nezastavili armády Wehrmachtu u Moskvy, o tom jsem hluboce přesvědčen, v prvních měsících války a svým dalším válečným úsilím nezískávali čas, a bylo potřeba mnoho času a ruské krve než došlo k otevření druhé fronty s datem 2. června 1944 by se všechno asi odehrávalo jinak. Až poté čelilo Německo dvěma základním frontům východnímu i západnímu, tak by ta dnešní Evropa i s Ruskem byla zřejmě docela jiná, než je ta současná "celičká německá". Snad kromě Francova Španělska, Mussoliniho Itálie a ještě snad některého vazalského státu k tomu to nevím přesně. Ale tu "válku" o Evropu přece jenom vyhrálo Německo EU přece je Německo! Nemá smysl si namlouvat něco jiného.

Proč se tedy tolik zloby na Rusy line od nás z Evropy a Česka ano je to pořád světová velmoc a to se mnohým opravdu nelíbí. Osobně nevím proč ale asi proto, že k nám do Evropy přišel z Ameriky – džez, swing, rock ́n ́ roll takový nápor živočišného pohybu, které tyto hudební styly lidem před ale hlavně po válce poskytly to “častušky” zvládnout fakt nemohly! Rádio Luxemburg bylo „naše“!

Já Rusku velmocenské postavení přeji - zasloužilo si to a prokazatelně vybojovalo. I když se jako stát v hranicích Rusko zmenšilo. Na politice Spojených států od konce 2. světové války jsem též mnoho příznivě pozitivního nezaznamenal. Pouze začínaly a držely při životě ve světě lokální války a vojenské vpády! Mariňáci póóózor! Rozkaz zní – dejte těm „bastardům do dršťky“, pohov, rozchod k boji připravit! Jednou ve jménu hrozby komunismu, jindy zase nevhodný „narkoman“ tu diktátor k lokální válce se najde záminka vždy, následně všude zkáza a zmar. O Rusku vím, že vpadlo vojensky do Afganistánu. Srovnání s válečnými akty agrese pokulhává, vyvraťte mi můj názorový náhled, rád se nechám poučit a na základě solidních argumentů své názory změním. Jak bylo již řečeno jedním velmi vzdělaným mužem s nadhledem „ jenom blb není schopen změnit svůj názor“?

..... Mnoho lidí by asi dalo přednost v osvobození celé Evropy od fašismu Američanům spolu s Angličany ...... já rovněž proč ne ......

Ve druhé části - jiné Rusko.

Autor: Ivo Hnilica | čtvrtek 27.4.2017 14:30 | karma článku: 28.96 | přečteno: 1142x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Zbrojeni je to co svět potřebuje - míní Donald Trump

Vypadá to jako negativní požadavek, ale úplně tak to není. Má to i svá pozitiva. Odvětví zbrojního průmyslu je v prvé řadě velký možná až největší světový byznys a zaměstnává po světě obrovské počty lidí a to i přes automatizaci..

20.8.2017 v 18:20 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 269 | Diskuse

Ivo Hnilica

Demokracie - cesta vede kam? / " i s prioritní" zprávou a mým komentářem ke kauze Babiš /

Současná demokracie je jiná než ta polistopadová z roku 1989. Západní svět se též proměňuje snad kromě ....

12.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 751 | Diskuse

Ivo Hnilica

Pánové Štěch a Mládek - štouchli do "vosího" hnízda!

"Žihadla na sebe nenechala čekat. Byli odvážní, ale dovolili si "moc" na vypořádání se s tímto problémem by muselo být "Sedm statečných"! Pořádně to ze všech možných politických stran schytali. Teď přijít s něčím takovým před volb

26.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 1108 | Diskuse

Ivo Hnilica

ČSSD - všechno slíbíme jenom nás volte!

Jde o "holuba na střeše" sliby mají téměř socialistický nádech - zvýšíme, zlepšíme, postaráme se. Politická scéna potřebuje jako sůl obměnu tváří na některých dosavadních se již projevují známky z přepracování.

20.6.2017 v 13:48 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 794 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti, fascinující až do krajnosti- II.

Jen krátce navážu na svůj včerejší blog- v souvislosti s lidskou řeči, zvukem, jazykem. Včera jsem mimo jiné uváděla v blogu své okouzlení moravským přízvukem v našem jazyce.

23.8.2017 v 8:34 | Karma článku: 3.51 | Přečteno: 131 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Barbarství

Co všechno se musí stát, aby se státnici civilizovaného světa začali chovat a jednat civilizovaně, když to barbarství ohrožuje naše společné lidské bohatství

23.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 17.76 | Přečteno: 421 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj papežovy iniciativy

Rozruch vyvolala iniciativa Papeže, o které v pondělí informoval Vatikán. Vyrojilo se kolem ní spousta spekulací a poměrně logicky vyvolává zděšení.

23.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.05 | Přečteno: 865 | Diskuse

Vladimír Zeman

A ještě jedna o dotacích.

Jak jsou dotace z evropských strukturálních fondů pro malé a střední podnikatele, do 50 milionů základního jmění, ošidné, vidíme na kauze Čapí hnízdo. A přitom nebylo konáno nic proti ničemu.

23.8.2017 v 7:31 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 293 | Diskuse

Michael Pálka

Kdyby se hloupost mohla vznášet....

populární věta Dr.Strossmayera v podání Miloše Kopeckého.Jan Werich to vyjádřil jinak:"Kde blb, tam nebezpečno."

23.8.2017 v 3:33 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 600 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 20.15 Průměrná čtenost 924

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.