Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korupce - slovo, které "nadzvedne" i veřejné mínění

19. 04. 2017 17:37:56
Je to vděčné téma někteří lidé "baží" po takových zprávách o někom, zmírňuje to frustraci z jejich vlastních neúspěchů třeba pracovních nebo politických. A přitom jedincům nadhazujících téma korupce veřejnosti, jde pouze o získání

Korupce je o penězích nebo hmotných statcích případně darech za nějakou získanou protislužbu pro někoho. Popis ve zkratce.

Čas od času "se dostane" na veřejnou scénu „příběh“ korupce nebo pochyby o získaném majetku. Teď s tím přichází v Rusku aktivista Alexej Nevalný, ale víme, že naše země se též korupčním skandálům nevyhýbá. Dav je nadšen, jedinci mávají plakáty pryč s korupcí, co můžete namítat proti takovému ušlechtilému chování. O větší cíleně jízlivé politické propagandě nevím. Mávající se též osobně s korupcí nesetkali, ale o to více obvykle "křičí ".

Korupce je hrozbou, ale pouze pro Čínu také tam již mnoho desítek vysokých stranických funkcionářů komunistické strany, přišlo v soudních řízeních a jejich rozsudků o život, nevím, jestli se ukládají tresty smrti za korupci doposud, ale odnětí svobody jsou mnohaleté. Vedení ČLR je si vědomo, že opravdu rozšířená korupční činnost mezi funkcionáři komunistické strany by mohlo zapříčinit i pád režimu. Lidový výbuch proti papalášům – „nějaká obdobná slova v čínštině“ : komouši ku... zlodějské.

Ale v kapitalistických systémech nikoliv peníze se pouze točí a přemísťují z kapsy do kapsy a vůbec nic však neohrožuje politický systém. „Prolátne“ li se na někoho nějaké korupční jednání tak prokázání tohoto protizákonného jednání mají mít, alespoň si to myslím, v kompetenci represivní orgány státu - hospodářská kriminálka, státní zastupitelství, soudy. A pak trochu toho lidového povyražení v TV "soudničkách" to by mohlo docela stačit.

Mnoho let se zřejmě muselo čekat, až byly vyšetřující orgány doplněny lidmi dokonale ovládajících podnikovou ekonomii a bankovní sektor – má dáti, dal, suroviny, zboží, peníze na cestě, bankovní úvěry, daně, sledování cesty peněz mezi bankami náklady a jiné. Za minulého režimu též fungoval policejní odbor vyšetřující hospodářskou kriminalitu, ale tolik práce jako má nyní určitě neměl. Však když přijde udání nebo policie sama svým vyhledáváním vypátrá nekalé jednání firem či jednotlivců, si následně odnáší krabice listinných dokladů, /ano stalo se, že tam bylo i něco jiného/ počítače, disky CD, pečetí se kanceláře a pak se v tom „hrabou“ je to nesnadná práce. K zjištění a prokázání protiprávního hospodářského jednání je cesta dlouhá, řekněme i „piplavá“.

A darovat přitom můžete všechno máte li peníze na "dárky", jde pak pouze o zaplacení daně z přijatého daru. I tuto daň může však darující osoba zaplatit sama. Já bych na to ani nepřišel, myslím druhou platbu v daních za již předtím zakoupený dárek. O nemovitosti mi to připadá tak nějak samozřejmé, ale že i třeba za ošperkovanou milionovou kabelku to by mě nenapadlo. Musel bych být někým poučen!

Jestli se jednalo o politika, který se na korupci podílel – slíbil a přijal tak většinou odchází ze své pozice kromě jiného. Nic zvláštního se ale i tak státu neděje, nezhroutí se. Je to pouze pro někoho levně získaný politický „artikl“ a hodlá si za něj něco „velkého“ i možná státnického pořídit. S korupcí je to jako, použiji pár slov z pohádky Byl jednou jeden král „ nic o tom nevím a pak mě to uráží“. Drtivá většina občanů společnosti, podle mého soudu já též, o korupci nic neví, nesetkala se s požadavkem za nějakou službu "s nataženou rukou." A to třeba ani v náznacích. Ale při nějakém sociologickém průzkumu o této záležitosti, zastaví vás na ulici a položí otázku ohledně korupce, občan většinou odpoví, že korupce je jistě ve společnosti veliká a je třeba ji nemilosrdně potírat!!

Vnímám to, jako bubliny na vodě po chvíli prasknou a hladina se pěkně leskne dál! Něco řečí se pak vede o daňových poplatnících to, ale jedinci nic neříká. A když někdy sleduji ty kauzy v TV o výběrových řízeních, kdy se odmítnutí hlásí o nová prošetření nebo se později zjistí, že něco mohlo být i levnější a přijdou s tím státní zastupitelství zabývají se tím soudy, to jsou pak zvláštní situace. I poctivý člověk, který je zodpovědný za průběh řízení aby se bál o něčem rozhodnout!

Doporučoval bych zřídit nějaký ústřední orgán třeba nové ministerstvo pro výběrová řízení složené z na slovo vzatých a pro tuto oblast kompetentních odborníků a tam směrovat veškeré aktivity státu, krajů, obcí, které potřebují pro svá zahájení plánovaných akcí výběrová řízení. A bylo by po starostech co? Také ne všechno levné je dobré, obvykle se pak požaduje proplacení víceprací. Židovské pořekadlo má svou stálou platnost. Nejsem tak bohatý abych .... Asi je těžké najít cestu středu a nevzbudit o té které zakázce pochybnosti.

Řešení neoprávněně nabytých statků jedincem nebo skupinou osob a získaných jakýchkoliv výhod je třeba ponechat v kompetenci orgánům, kterým tato agenda náleží. Ne politické křiklounství, ale podání obyčejného udání je správnější způsob. A to se jistě v hojné míře děje ač si myslím, že anonymní jsou častější.

Rozhodně odsuzuji neprokázaná nařčení osob z korupce nebo nabytí majetku zvláště pak, když je záměrně pasována do politických rovin, ale fakticky se může jednat pouze o pomluvu. Zapříčiňují spoustu vyšetřování mnoha osob i běžných pracovníků firem, zřizování vyšetřovacích komisí a ono pak nic. U mnohých z vyšetřovaných, pak zůstane pouze nepříjemná „pachuť“ po prožité nepříjemné zkušenosti. Ale vyjímám, jako vyšetřují orgán parlamentní komisi u té se domnívám - kafé a pohoda.

Nejsem příznivcem škodolibé radosti z potíží druhých a hlavně když je slovo korupce použito k vyvolání politického neklidu, jako tomu bylo v nedávných dnech v Rusku, jak jsem se již zmínil. Nebo jako též nedávno záminka k "vytěsnění" z politiky - Babiš.

Kapitalismus je o penězích a peníze jsou všechno i to zdraví si za ně přikoupíš, ale též bezbřehé závisti a řízené zloby proti někomu. S nařčeními obvykle přicházejí ti méně schopní, sbírají ty „bubliny na vodě“ sepisují majetky, vlastně se sami pasují do role veřejného udavače i žalobce bez následků za křivá obvinění. A své dedukce jenom tak beztrestně pasírují přes mysl veřejnosti k rozdmýchávání politických vášní.

Je to vděčné téma někteří lidé "baží" po takovýchto zprávách, zmírňuje to frustraci z jejich vlastních neúspěchů třeba pracovních nebo politických. "Kostrbatého" a jednotvárného denního života se kterým člověk neustále zápolí. A přitom jedincům nadhazujících téma korupce veřejnosti, jde pouze o získání svého a pouze svého zviditelnění se před kamerami a pocitu své důležitosti! Jde o zástupné problémy nic víc.

Někdo musí neustále něco proti někomu vymýšlet, je to pro něj velmi činorodý a naplňující život s občasnou mediální pozorností. I to někomu docela ke své existencí zdánlivě stačí, ale jeho myšlenky mají cíle jistě vyšší. Slovo korupce nebo pochybnosti o nabytí majetku představuje udičku k „zlatému tématu“ s vysokou přidanou hodnotou a nic to přitom nestojí. Stačí "jedovatá" slina! Myslím si, že ani obsah slova korupce a spekulace o nabytém majetku konkrétních osob, by se neměly přehánět.

Autor: Ivo Hnilica | středa 19.4.2017 17:37 | karma článku: 6.49 | přečteno: 125x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Pánové Štěch a Mládek - štouchli do "vosího" hnízda!

"Žihadla na sebe nenechala čekat. Byli odvážní, ale dovolili si "moc" na vypořádání se s tímto problémem by muselo být "Sedm statečných"! Pořádně to ze všech možných politických stran schytali. Teď přijít s něčím takovým před volb

26.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Hnilica

ČSSD - všechno slíbíme jenom nás volte!

Jde o "holuba na střeše" sliby mají téměř socialistický nádech - zvýšíme, zlepšíme, postaráme se. Politická scéna potřebuje jako sůl obměnu tváří na některých dosavadních se již projevují známky z přepracování.

20.6.2017 v 13:48 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 766 | Diskuse

Ivo Hnilica

Odposlechy - bulvár vstoupil do soudních síní?

Jeden soud vynesl verdikt, že odposlechy byly nezákonné a druhý vyšší naopak verdikt, že byly zákonné! To jako co, že soud nižší instance a konkrétní soudci se dopracovali k chybnému výkladu v postupu, zda povolit či zakázat .....

7.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 776 | Diskuse

Ivo Hnilica

Předčasné Novoroční přání - "politiku bez Babiše a Zemana"

Lidé až tak neregistrují, co bylo nebo nebylo splněno z volebního programu vlády, ale vnímají osobnosti, které předkládají své vize v předpokladu na důstojný život většinové společnosti těch co chtějí pracovat a ze své práce mít

28.5.2017 v 14:22 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 628 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Adam Mikulášek

Antizemanovský hyenizmus už překračuje všechny meze!

V poslední době se objevilo tolik hnusných článků ohledně prezidentova zdraví, napřed, že by měl jít do invalidního důchodu, včera už dokonce, že „učurává“..., zkrátka naši „obránci demokracie“ jdou přes mrtvoly!

26.6.2017 v 12:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Alois Sečkár

Odmítnutí kvót je otázka principu

„Děti, jsou tři způsoby, jak si počínat. Dobře, špatně a po lidovecku.“ „Není to taky špatně?“ „Jo, ale rychlejc...“

26.6.2017 v 11:50 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jan Dvořák

Podívejte se do hlavy šéfovi ANO, je to snílek

Do hlavy nikomu nevidíme, pokud si nevyděláváme neurochirurgií – ovšem ani při takovém pohledu bychom netušili, jaké myšlenky se nositeli hlavy uvnitř ní „melou.“

26.6.2017 v 11:33 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Medulán

Stoneuv strýček Putin

Svět podle Putina” oskarového režiséra Olivera Stonea plní svůj účel. Přesně demaskuje, kdo na jaké straně barikády stojí, jakou propagandu poslouchá a čemu věří.

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 507 | Diskuse

Petr Štrompf

Až jednou ojebeme sami sebe

Expresivum Bohuslava Sobotky z doby, kdy „odborně“ zhodnotil postoj Andreje Babiše k dluhopisům Agrofertu, by se mělo zapsat do učebnic politologie. Slovo ojebat se totiž stále více plíživě vtírá do podvědomí.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 180 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 24.67 Průměrná čtenost 905

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.