Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koho a čeho se bojí zpravodajství ČT. Jiných názorů?

14. 04. 2017 14:14:17
Tyto "spolupracující" diskutéry zve ČT k vysvětlení mezinárodní politiky opakovaně, ale jak jsem již napsal "kafemlýnek", jeho soustrojí se časem opotřebují a mletý produkt se stává nezajímavým s mizernou chutí.

Zpravodajství České televize hlavně na mezinárodní témata, ale též domácí, „povolává“ k rozhovorům a komentování politických dějů většinou osoby, které nemusím poslouchat, protože vím předem, co ve svých vyjádření občanům sdělí. Jsou to takové ustálené „kávomlýnky“, melou si to svoje Tchibo a o jiných “značkách” nevědí ani nechtějí nic vědět! Některé rozhovory jsou naprosto ubohé bez objektivního náhledu, pozvaný host jiný názor kromě toho svého nemá a moderátor o jiný pohled na věc zájem nemá. Česká televize má tyto „diskutující osoby ráda“ jsou s redaktory v názorech v souznění a to pak jde rozhovor jako po másle. Host přijde, odříká si svoje a studio opustí, jakože zůstává vygenerovaný názor jediné pravdy. V politických pořadech zásadnějšího charakteru k mezinárodním otázkám, by měli být přizvanými hosty vždy alespoň dvě osobnosti, o kterých víme, že přijdou se svými i odlišnými náhledy na politické události a není ani potřebné to shrnout do nějakého politického výstupu. Ten ať si udělá každý divák nebo posluchač sám. „Školku“ má ze sebou téměř každý.

Tyto „spolupracující“ diskutéry zve k vysvětlování mezinárodní i vnitřní politiky do svých publicistických pořadů Česká televize opakovaně, ale jak jsem již říkal „kafemlýnek“, jeho mlecí soustrojí se časem též opotřebuje a výsledný produkt se stává nezajímavým s mizernou chutí. Tak je to i s těmi „zvanými“ průvodci českou a zahraniční politikou. Nechte je chvíli doma odpočinout si od nesnadného sběru informací, které ani nepotřebují sbírat již napřed vědí své. A přiberte do publicistických pořadů též osobnosti jiné s jinými názory na stejnou věc k české i mezinárodní politice. Říkám, ačkoliv vím, že na můj článek reagovat asi nikdo reagovat nebude že? Také proč. Pokračuji v tématu.

Třeba Zdeňka Zbořila, Martina Kollera, Erika Besta, Petra Žantovského, Terezu Spencerovou, Jaroslava Kuberu, Jaroslava Baštu a celou řadu dalších osobností s veřejnou působností. Vůbec mi nejde o jednostranné sugestivní názory a odpovědi na všechno, ale ať se politologové a významné politické osobnosti vyjadřují i v jiných intencích než si myslí vedení zpravodajství ČT, co je jedině správné veřejnosti předkládat. Různé názory na stejnou věc renomovaných osobností, ne konjukturálních osob, přece neohrožuje demokracii, pouze dávají lidem možnosti si sami utvářet názory na politické dění kolem nás!

Někdy se to i podaří a kolem moderujícího redaktora sedí několik osobností a slyším i názory, jak to pojmenovávám na stejnou věc, i jiné. Uznávám, že pro moderujícího pořadu, rozhovoru s osobnostmi nastanou někdy i nesnadné chvíle, udržet zadání tématu v požadované „normě“. Ale přece jenom by s tím mohla Česká televize začít. Normou publicistických pořadů by měla být „pluralita názorů“ o nic víc a jiného nejde!

Přece v politickém názorovém ovzduší v naší vnitřní české politice i světové není všechno „bílé a černé“ mezi tím je mnoho barev počítají se na miliony pixelů. Tak té barevnosti dejme průchod a nechávejme též promluvit do veřejného prostorů lidi o jejichž demokratických postojích nemůže být pochyb, ale jejich myšlenkové dedukce jsou poněkud jiné odlišující se od prověřených a jednokolejných „kafemlýnků“. Aby se pořady politického charakteru, mohly stát pro občany, kteří stojí o kolizi argumentů a myšlenek názorově objektivními.

Jednokolejnost a „pravá pravda“ již zde jednou byla a jak je známo vůbec se neosvědčila! Za minulého režimu tuto službu dostat se i k jiným názorům než k oficiálním sdělením na věci veřejné, zprostředkovávala rádia Svobodná Evropa a Hlas Ameriky! Státní mediální prostor, v němž sdělovací prostředky své posluchače a diváky informují, má základní vliv na utváření názorů jednotlivců ve společnosti. To asi vědí všichni. V předchozím politickém režimu, byly informace pro veřejnost “někým” schvalovány! V demokracii zase stačí nositelům jiných myšlenkových úvah, omezit přístup prostě je nezvat do hlavních informačních médií.

Bylo by to téměř srovnatelné s předchozí případem, kdyby těch informačních médií nebylo “ v mezihvězdném prostoru” více - internet. Kdo ovládá cizí jazyky a za nějaký čas to bude „kde kdo“, školství pracuje dobře, si lidé ten objektivní náhled sestaví sami. Jako příklad uvedu třeba “sarin” v Sírii zní z Ameriky to Asad nu mohlo by se tomu i věřit, kdyby třeba k invazi USA do Iráku v r roce 2003 neposloužily téměř stejné argumenty! Posléze jak se ukázalo to byla pořádná blamáž, ale co byl to diktátor. Tomu slovu nejde odporovat no jo, kdyby to nedopadlo tak jak to v Iráku ale i jinde „dopadá“. Geopolitická pravda je někdy taková “zvláštní” pravda. Asi takhle, všichni jsme o tom „něčem“ přesvědčeni a přitom žádný nic podrobnějšího nevíme kromě “pádného slova” a přesného vojenského úderu!

Přeji České televizi, aby vedení publicistických a politicky informačních zpravodajství mělo politický nadhled a nebálo se hrábnout i do choulostivých témat i osobností a také měla schopné a fundované moderátory politických pořadů, oproštěných alespoň na chvíli od ryze svého již vygenerovaného pohledu na proběhnuvší politické události. A na chvíli určenou časem pořadu, nechali tito průchod názorové jinakosti pozvaných hostů a moderovali.

A ještě chci připomenout ČT by měla udělat všechno pro znovuobnovení vysílání s prezidentem České republiky Milošem Zemanem, stačí vybrat vhodného proti prezidentu nezaujatého moderátora. Umí to TV PRIMA i časopis Blesk. A téměř státní televize to neumí? To pokládám za ostudu veřejnoprávního média ČT. Jsou "nadurdění" co? Zdá se to všechno jednoduché, ale tak to vůbec není! Je to lidské někdy může být moderátorovi publicistického pořadu pozvaný host protivný již při pouhém vstupu do TV nebo rozhlasového studia a tomu se též nedá zabránit. Tak alespoň trochu té snahy. Třeba u nedělního pořadu “Otázky” si někdy připadám, že nesleduji publicistický pořad ale inkviziční soud u „někoho“ u jiných vzájemné úsměvy na tvářích a nedělní pohoda.

Autor: Ivo Hnilica | pátek 14.4.2017 14:14 | karma článku: 41.00 | přečteno: 2105x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Zbrojeni je to co svět potřebuje - míní Donald Trump

Vypadá to jako negativní požadavek, ale úplně tak to není. Má to i svá pozitiva. Odvětví zbrojního průmyslu je v prvé řadě velký možná až největší světový byznys a zaměstnává po světě obrovské počty lidí a to i přes automatizaci..

20.8.2017 v 18:20 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 269 | Diskuse

Ivo Hnilica

Demokracie - cesta vede kam? / " i s prioritní" zprávou a mým komentářem ke kauze Babiš /

Současná demokracie je jiná než ta polistopadová z roku 1989. Západní svět se též proměňuje snad kromě ....

12.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 751 | Diskuse

Ivo Hnilica

Pánové Štěch a Mládek - štouchli do "vosího" hnízda!

"Žihadla na sebe nenechala čekat. Byli odvážní, ale dovolili si "moc" na vypořádání se s tímto problémem by muselo být "Sedm statečných"! Pořádně to ze všech možných politických stran schytali. Teď přijít s něčím takovým před volb

26.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 1108 | Diskuse

Ivo Hnilica

ČSSD - všechno slíbíme jenom nás volte!

Jde o "holuba na střeše" sliby mají téměř socialistický nádech - zvýšíme, zlepšíme, postaráme se. Politická scéna potřebuje jako sůl obměnu tváří na některých dosavadních se již projevují známky z přepracování.

20.6.2017 v 13:48 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 794 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti, fascinující až do krajnosti- II.

Jen krátce navážu na svůj včerejší blog- v souvislosti s lidskou řeči, zvukem, jazykem. Včera jsem mimo jiné uváděla v blogu své okouzlení moravským přízvukem v našem jazyce.

23.8.2017 v 8:34 | Karma článku: 3.51 | Přečteno: 131 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Barbarství

Co všechno se musí stát, aby se státnici civilizovaného světa začali chovat a jednat civilizovaně, když to barbarství ohrožuje naše společné lidské bohatství

23.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 17.76 | Přečteno: 421 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj papežovy iniciativy

Rozruch vyvolala iniciativa Papeže, o které v pondělí informoval Vatikán. Vyrojilo se kolem ní spousta spekulací a poměrně logicky vyvolává zděšení.

23.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.05 | Přečteno: 865 | Diskuse

Vladimír Zeman

A ještě jedna o dotacích.

Jak jsou dotace z evropských strukturálních fondů pro malé a střední podnikatele, do 50 milionů základního jmění, ošidné, vidíme na kauze Čapí hnízdo. A přitom nebylo konáno nic proti ničemu.

23.8.2017 v 7:31 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 293 | Diskuse

Michael Pálka

Kdyby se hloupost mohla vznášet....

populární věta Dr.Strossmayera v podání Miloše Kopeckého.Jan Werich to vyjádřil jinak:"Kde blb, tam nebezpečno."

23.8.2017 v 3:33 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 600 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 20.15 Průměrná čtenost 924

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.