Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakého prezidenta - snad ne "šedou myš".

4. 04. 2017 11:24:30
Kandidátů usilujících o prezidentský post bude více, ale já si myslím, že zaujmout voliče o něco zřetelněji než ostatní může J. Drahoš. Důstojně vyhlížející v chování zřejmě distingovaný učený pán nedávno předseda Akademie věd ČR

Kandidáti na prezidenta se vyznačují výroky, že chtějí být prezidentem všech občanů nebo že budou společnost spojovat ne rozdělovat. Je tu řeč o pravdě, důstojnosti, rozumu, úctě dobře se to poslouchá ale je to frazeologie co jiného také mají uchazeči o nejvyšší státní úřad veřejnosti sdělovat. Nu v politice bych až tak úplně pravdu nehledal tam jde spíše o zájmy. Když si to člověk v myšlenkách vyhodnotí, musí uznat, že je to s prominutím “blábol” pasovat se do role prezidenta všech, ale i tak prezidentské funkci musí náležet úcta občanů. A to i v případě, že velká část voličů mu svůj hlas nedala. A když ne respekt k zvolené osobě tak alespoň přijmout porážku. Jak jinak naplnit demokratický princip? Nebo si vzít příklad z Ukrajiny, dlažební kostky, hořící pneumatiky, láhve s hořlavinou? Jak sleduji zprávy, nahlédnu na internet tak zjišťuji, že to lidi spíše mladšího věku v okolním světě docela baví je to adrenalin o tom žádná. Zřejmě to bude ve světě novodobým trendem. Doufám, že u nás se takovéto projevy politických vášní hned tak neuchytí. Trochu jsem odbočil od tématu.

Aby mohl takovýto člověk “pro všechny” uskutečnit svá předsevzetí, domnívám se, že mu nezbývá nic jiného, než aby se pasoval do pozice “ohebných názorů”. V politických úvahách přece nejde vyhovět všem občanům, každý z nás má na nějakou politickou událost domácího či mezinárodního charakteru svůj názor který však podléhá sběru informací, které si člověk dokáže opatřit z různých informačních zdrojů a myšlenkově si je uspořádá v hlavě a vyhodnotí.

Sdělovací prostředky dovedou pravdu “dávkovat” na to je věda. Ovlivňují směrování veřejného mínění tím “správným” směrem a je to i povinností politického systému své deklarované hodnoty chránit. A také nemusí být vždy pravdivé to, co si člověk vydedukuje z vlastních úvah ze sběru informací. Právě ty vlastní myšlenkové pochody bývají natolik odlišné od názorů jiných, že je takřka nemožné, dosáhnout sjednocujícího pohledu na tu kterou politickou záležitost. Ale to je přece normální stav a “ občanská válka z toho doufám nehrozí”.

Volič, občan „neví- li si rady“ (sám sobě - úsměvně to rozebírá v pohádce v několika větách Byl jednou jeden král pan J. Werich) s uspořádáním svého náhledu na nějaký politický děj se následně poohlíží po nějaké politické kapacitě, od které očekává solidní “auto-necenzurované” informace. A prezident České republiky Miloš Zeman dovede, mnohým k nelibosti, pojmenovat věci tak přímočaře, že obsahu tématu, o kterém se hovoří, mezi lidmi mluví, téměř každý porozumí.

A to je právě ten problém, pramení z toho, že jsme členy EU a z nějakého vyššího principu, pojmenování není určující, pokládáme za přirozený postoj, naplňování a zdůrazňování své vazalské povinnosti k této instituci. A velké země Německo, Francie čistí plátci do rozpočtu EU to pokládají za oprávněný požadavek ano my z jejich € těžíme a jsou to nemalé peníze! Takže nastupuje něco za něco nikdo přece nedaruje dobrovolně nikomu nic zadarmo nejedná li se o charitu. Osobně se mi nelíbí vnucené přejímání různých částí “evropského práva” do naší původní zákonné legislativy státu. A různé “ptákoviny”, normativního charakteru, které lidem spíše znepříjemňují život a jejich užitečnost je pochybná. Nebo striktně nařízené směrování zahraniční politiky. Snad není nic v politice horšího, než se jako stát pasovat do role poslušného “slouhy” a plnit to o čem mocní rozhodli! Takže když k nějakému takovému nařízení ze strany EU prezident alespoň “utrousí” poznámku co si o tom myslí mnoho občanů to vezme, já též, jako lidské normální sdělení se kterým se v některých případech lidé ztotožní a život jde dál. Víme, že poznámka od českého prezidenta “Bruselem” nepohne. Ale národní suverenitu by si měl v převážné míře ponechat v kompetenci stát. Pouze obrana před Ruskem, Čínou a Íránem by měla spadat do kompetencí EU.

Ale zpět k volbám prezidenta. Každý kandidát se vlastně již nyní některý nahlas a přímo jiný diplomatickou řečí vymezuje proti současné hlavě státu, a co vlastně nabízí? Osobně nevidím nic, než bruselskou loajalitu a bez názorové plytké pojetí výkonu prezidentské funkce ve vymezeních polích působnosti v rámci EU. Spíše bych to viděl jako úsilí o získání vrcholu pozemské kariéry člověka než v péči o blaho lidu. Sám prezident Zeman to docela pragmaticky pojmenoval “prezidenta dělám rád, baví mě to”. Kdo by to tak jednoduše sdělil že?

Působení pana Zemana v této funkci poněkud obrousilo glorifikaci “hradního pána” ale nesnižuje výkon a účelnost prezidentské funkce pro stát! Já to vidím spíše naopak nedělá “panáka” sdělí svůj přímočarý osobitý názor na uprchlickou krizi třeba i kancléřce Spolkové republiky Německo paní Merkelové. Jede do Číny, Ruska ať se to někomu líbí nebo ne prezident Zeman je prostě svůj. Je výraznou politickou osobností a nelze mu ji upřít nezobe nikomu z ruky. Někdy se přeřekne, zmýlí, "ujede" a to je právě to normálně lidské. I prezident přece může být člověkem chybujícím.

Předvolební natřásání se kandidátů před voličským publikem, bude pouhým vemlouvavým rituálem o přízeň publika. Jako ptáci jeřáby při námluvách. O kandidátech “z plakátů” a z nějakých povídání před televizními kamerami či pohovorů s občany na náměstích popřípadě v bývalých kulturních domech pár otázek z publika několik odpovědí a stále se o nich prakticky nedovíme nic! Řeč se vede voda teče. Dříve dělali svou práci jako každý z nás - vyučen, SŠ, VŠ a dál to je o životních náhodách ve smyslu být vědomostně připraven a nacházet se v pravý čas na správném místě. A jeden z kandidátů vedl i docela svébytný zajímavý život. Přímou volbu prezidenta ovlivní někdy vzezření a charisma viz Obama a někdy stačí pouze rozporuplné, ale vemlouvavé charisma – Tramp. I postoje voličů, jejich množství přízně té které osobě ovlivňuje náhoda. Ale musí se ji též trochu pomoci, mávat, volat! A po zvolení prezidentem se již každý bude ubírat svou politicky názorovou cestou, která je jim vlastní, jako každému z nás, a užíváním si svého pětiletého “království”. Ano je to vstup na vrchol Mount Everestu možná, že ne tak politický to není podmínkou, ale občanský a životní vrchol kariéry člověka to bezesporu je! Svět je váš kdo by o to nestál si něco takového užít?

Náměstí a bývalé kulturní domy a jiné sálové prostory, jak jsem se již zmínil, dostávají příležitost změnit publikum, budou tam účastni ti, co mávají doposud “červenými” kartami a + to je celé. Ale volám do světa “proboha” ať zvolený prezident není politický názorově plytký ať je obsahově vyhraněný ať mě třeba osobně svými postoji štve, ale hlavně budou li to názory jeho uvěřitelné od nikoho nepřevzaté ne podsouvané k falešné “konzumaci”. Prezident republiky má určitou výhodu nesedí v čele kolektivního orgánu jako předseda vlády, nemusí se držet do detailu “korektní politiky” požadované institucemi EU to jest v některých případech lži zabalené do hezkého hábitu.

A proto může bez přetvářky sdělovat “lidu obecnému” své názory na politické dění, které přináší každodenní život v Česku, Evropě a světě. Je to, však o osobní odvaze nebo pohodlnosti s proudem se pluje lépe a snáze! Loďka se tak jenom lehce pohupuje na malých vlnách vodní hladiny za lehoučkého vánku.

Kandidátů o prezidentský post bude více, ale já vnímám, že zaujmout voliče o něco zřetelněji než ostatní může Jiří Drahoš. Dobře vyhlížející zřejmě v chování distingovaný učený pán nedávno ještě předseda Akademie věd ČR, představuje významnou alternativou pro změnu dosavadního představitele státu. Zcela určitě zaujme akademickou obec, převážnou část vysokoškolský vzdělaných lidí, studentů, uměleckou obec, podnikatele a jiných našich občanů dávajících přednost uhlazenému, kultivovanému a disciplinovanému projevu nevybočujícímu z oficiální linky státu začleněného do struktur EU. Ani krok do strany - to platí v pohádkách v životě je to mnohdy jiné.

Pan Jiří Drahoš je dle mého soudu, naprostým protikladem současného prezidenta a bude jeho souměřitelnou protiváhou! Jenom budou li voliči tohoto kandidáta převažovat svou početností nad příznivci politiky i někdy neomalených výroků a pojmenování stavu věcí veřejných dosavadním prezidentem M.Zemanem.

Politika prezidenta Zemana přestavuje politiku úderného slova, zvedne ze židle, nutí k oponentuře a také k zamyšlení, štve tím mnoho lidí to věřím. Všichni kandidáti mají asi šanci na své zvolení prezidentem republiky jinak, proč by do toho šli? Ale jakmile vyvane “kauza” Zeman může se ukázat, že v politických názorech se nově zvolený prezident pasuje do pojmu šedé myši “byť “ v prezidentské funkci. Totiž nemusí mít ve své mysli co smysluplného veřejnosti sdělit co již předtím nebylo řečeno v Bruselu. A zůstane pouze póza důstojného vzezření pro fotoaparáty redaktorů sdělovacích prostředků možná poštovní známky, obraz ve třídě školy, při slavnostních příležitostech státu, reprezentaci na mezinárodní úrovni hm též na jaké datum přemístit ten pomyslný TV projev k ukončení a začínajícímu roku? I to však plně k výkonu prezidentské funkce asi postačuje. Nu trochu přeháním je toho jistě více co má prezidentský úřad ve svém kompletu povinností vykonávat.

Budu volit opět pana Zemana, ale když bude zvolen někdo jiný, protestovat nebudu. Nemusím přece sledovat kroky jiného člověka v prezidentské funkci. Prezident běžný život občana neovlivňuje, pouze může, když nějaký svůj názor má a na nějakou právě probíhající politickou událost reaguje sdělením k veřejnosti, „okořenit“ úvahou frekvenci přemýšlejícího jedince. Ano prezident asi bude dobrý “džob”. Tak ať si ho ten zájemce o prezidentský úřad, který v příštím roce 2018 ve volbách zvítězí si funkci prezidenta užívá! Získat ji dá přece jenom práci! Nedá se to domluvit v Parlamentu a Senátu ČR rozhodnou opět občané voliči.

Autor: Ivo Hnilica | úterý 4.4.2017 11:24 | karma článku: 27.80 | přečteno: 1311x

Další články blogera

Ivo Hnilica

Zbrojeni je to co svět potřebuje - míní Donald Trump

Vypadá to jako negativní požadavek, ale úplně tak to není. Má to i svá pozitiva. Odvětví zbrojního průmyslu je v prvé řadě velký možná až největší světový byznys a zaměstnává po světě obrovské počty lidí a to i přes automatizaci..

20.8.2017 v 18:20 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 269 | Diskuse

Ivo Hnilica

Demokracie - cesta vede kam? / " i s prioritní" zprávou a mým komentářem ke kauze Babiš /

Současná demokracie je jiná než ta polistopadová z roku 1989. Západní svět se též proměňuje snad kromě ....

12.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 751 | Diskuse

Ivo Hnilica

Pánové Štěch a Mládek - štouchli do "vosího" hnízda!

"Žihadla na sebe nenechala čekat. Byli odvážní, ale dovolili si "moc" na vypořádání se s tímto problémem by muselo být "Sedm statečných"! Pořádně to ze všech možných politických stran schytali. Teď přijít s něčím takovým před volb

26.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 1108 | Diskuse

Ivo Hnilica

ČSSD - všechno slíbíme jenom nás volte!

Jde o "holuba na střeše" sliby mají téměř socialistický nádech - zvýšíme, zlepšíme, postaráme se. Politická scéna potřebuje jako sůl obměnu tváří na některých dosavadních se již projevují známky z přepracování.

20.6.2017 v 13:48 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 794 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti, fascinující až do krajnosti- II.

Jen krátce navážu na svůj včerejší blog- v souvislosti s lidskou řeči, zvukem, jazykem. Včera jsem mimo jiné uváděla v blogu své okouzlení moravským přízvukem v našem jazyce.

23.8.2017 v 8:34 | Karma článku: 3.51 | Přečteno: 131 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Barbarství

Co všechno se musí stát, aby se státnici civilizovaného světa začali chovat a jednat civilizovaně, když to barbarství ohrožuje naše společné lidské bohatství

23.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 17.76 | Přečteno: 421 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj papežovy iniciativy

Rozruch vyvolala iniciativa Papeže, o které v pondělí informoval Vatikán. Vyrojilo se kolem ní spousta spekulací a poměrně logicky vyvolává zděšení.

23.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.05 | Přečteno: 865 | Diskuse

Vladimír Zeman

A ještě jedna o dotacích.

Jak jsou dotace z evropských strukturálních fondů pro malé a střední podnikatele, do 50 milionů základního jmění, ošidné, vidíme na kauze Čapí hnízdo. A přitom nebylo konáno nic proti ničemu.

23.8.2017 v 7:31 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 293 | Diskuse

Michael Pálka

Kdyby se hloupost mohla vznášet....

populární věta Dr.Strossmayera v podání Miloše Kopeckého.Jan Werich to vyjádřil jinak:"Kde blb, tam nebezpečno."

23.8.2017 v 3:33 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 600 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 20.15 Průměrná čtenost 924

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.