Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakého prezidenta - snad ne "šedou myš".

4. 04. 2017 11:24:30
Kandidátů usilujících o prezidentský post bude více, ale já si myslím, že zaujmout voliče o něco zřetelněji než ostatní může J. Drahoš. Důstojně vyhlížející v chování zřejmě distingovaný učený pán nedávno předseda Akademie věd ČR

Kandidáti na prezidenta se vyznačují výroky, že chtějí být prezidentem všech občanů nebo že budou společnost spojovat ne rozdělovat. Je tu řeč o pravdě, důstojnosti, rozumu, úctě dobře se to poslouchá ale je to frazeologie co jiného také mají uchazeči o nejvyšší státní úřad veřejnosti sdělovat. Nu v politice bych až tak úplně pravdu nehledal tam jde spíše o zájmy. Když si to člověk v myšlenkách vyhodnotí, musí uznat, že je to s prominutím “blábol” pasovat se do role prezidenta všech, ale i tak prezidentské funkci musí náležet úcta občanů. A to i v případě, že velká část voličů mu svůj hlas nedala. A když ne respekt k zvolené osobě tak alespoň přijmout porážku. Jak jinak naplnit demokratický princip? Nebo si vzít příklad z Ukrajiny, dlažební kostky, hořící pneumatiky, láhve s hořlavinou? Jak sleduji zprávy, nahlédnu na internet tak zjišťuji, že to lidi spíše mladšího věku v okolním světě docela baví je to adrenalin o tom žádná. Zřejmě to bude ve světě novodobým trendem. Doufám, že u nás se takovéto projevy politických vášní hned tak neuchytí. Trochu jsem odbočil od tématu.

Aby mohl takovýto člověk “pro všechny” uskutečnit svá předsevzetí, domnívám se, že mu nezbývá nic jiného, než aby se pasoval do pozice “ohebných názorů”. V politických úvahách přece nejde vyhovět všem občanům, každý z nás má na nějakou politickou událost domácího či mezinárodního charakteru svůj názor který však podléhá sběru informací, které si člověk dokáže opatřit z různých informačních zdrojů a myšlenkově si je uspořádá v hlavě a vyhodnotí.

Sdělovací prostředky dovedou pravdu “dávkovat” na to je věda. Ovlivňují směrování veřejného mínění tím “správným” směrem a je to i povinností politického systému své deklarované hodnoty chránit. A také nemusí být vždy pravdivé to, co si člověk vydedukuje z vlastních úvah ze sběru informací. Právě ty vlastní myšlenkové pochody bývají natolik odlišné od názorů jiných, že je takřka nemožné, dosáhnout sjednocujícího pohledu na tu kterou politickou záležitost. Ale to je přece normální stav a “ občanská válka z toho doufám nehrozí”.

Volič, občan „neví- li si rady“ (sám sobě - úsměvně to rozebírá v pohádce v několika větách Byl jednou jeden král pan J. Werich) s uspořádáním svého náhledu na nějaký politický děj se následně poohlíží po nějaké politické kapacitě, od které očekává solidní “auto-necenzurované” informace. A prezident České republiky Miloš Zeman dovede, mnohým k nelibosti, pojmenovat věci tak přímočaře, že obsahu tématu, o kterém se hovoří, mezi lidmi mluví, téměř každý porozumí.

A to je právě ten problém, pramení z toho, že jsme členy EU a z nějakého vyššího principu, pojmenování není určující, pokládáme za přirozený postoj, naplňování a zdůrazňování své vazalské povinnosti k této instituci. A velké země Německo, Francie čistí plátci do rozpočtu EU to pokládají za oprávněný požadavek ano my z jejich € těžíme a jsou to nemalé peníze! Takže nastupuje něco za něco nikdo přece nedaruje dobrovolně nikomu nic zadarmo nejedná li se o charitu. Osobně se mi nelíbí vnucené přejímání různých částí “evropského práva” do naší původní zákonné legislativy státu. A různé “ptákoviny”, normativního charakteru, které lidem spíše znepříjemňují život a jejich užitečnost je pochybná. Nebo striktně nařízené směrování zahraniční politiky. Snad není nic v politice horšího, než se jako stát pasovat do role poslušného “slouhy” a plnit to o čem mocní rozhodli! Takže když k nějakému takovému nařízení ze strany EU prezident alespoň “utrousí” poznámku co si o tom myslí mnoho občanů to vezme, já též, jako lidské normální sdělení se kterým se v některých případech lidé ztotožní a život jde dál. Víme, že poznámka od českého prezidenta “Bruselem” nepohne. Ale národní suverenitu by si měl v převážné míře ponechat v kompetenci stát. Pouze obrana před Ruskem, Čínou a Íránem by měla spadat do kompetencí EU.

Ale zpět k volbám prezidenta. Každý kandidát se vlastně již nyní některý nahlas a přímo jiný diplomatickou řečí vymezuje proti současné hlavě státu, a co vlastně nabízí? Osobně nevidím nic, než bruselskou loajalitu a bez názorové plytké pojetí výkonu prezidentské funkce ve vymezeních polích působnosti v rámci EU. Spíše bych to viděl jako úsilí o získání vrcholu pozemské kariéry člověka než v péči o blaho lidu. Sám prezident Zeman to docela pragmaticky pojmenoval “prezidenta dělám rád, baví mě to”. Kdo by to tak jednoduše sdělil že?

Působení pana Zemana v této funkci poněkud obrousilo glorifikaci “hradního pána” ale nesnižuje výkon a účelnost prezidentské funkce pro stát! Já to vidím spíše naopak nedělá “panáka” sdělí svůj přímočarý osobitý názor na uprchlickou krizi třeba i kancléřce Spolkové republiky Německo paní Merkelové. Jede do Číny, Ruska ať se to někomu líbí nebo ne prezident Zeman je prostě svůj. Je výraznou politickou osobností a nelze mu ji upřít nezobe nikomu z ruky. Někdy se přeřekne, zmýlí, "ujede" a to je právě to normálně lidské. I prezident přece může být člověkem chybujícím.

Předvolební natřásání se kandidátů před voličským publikem, bude pouhým vemlouvavým rituálem o přízeň publika. Jako ptáci jeřáby při námluvách. O kandidátech “z plakátů” a z nějakých povídání před televizními kamerami či pohovorů s občany na náměstích popřípadě v bývalých kulturních domech pár otázek z publika několik odpovědí a stále se o nich prakticky nedovíme nic! Řeč se vede voda teče. Dříve dělali svou práci jako každý z nás - vyučen, SŠ, VŠ a dál to je o životních náhodách ve smyslu být vědomostně připraven a nacházet se v pravý čas na správném místě. A jeden z kandidátů vedl i docela svébytný zajímavý život. Přímou volbu prezidenta ovlivní někdy vzezření a charisma viz Obama a někdy stačí pouze rozporuplné, ale vemlouvavé charisma – Tramp. I postoje voličů, jejich množství přízně té které osobě ovlivňuje náhoda. Ale musí se ji též trochu pomoci, mávat, volat! A po zvolení prezidentem se již každý bude ubírat svou politicky názorovou cestou, která je jim vlastní, jako každému z nás, a užíváním si svého pětiletého “království”. Ano je to vstup na vrchol Mount Everestu možná, že ne tak politický to není podmínkou, ale občanský a životní vrchol kariéry člověka to bezesporu je! Svět je váš kdo by o to nestál si něco takového užít?

Náměstí a bývalé kulturní domy a jiné sálové prostory, jak jsem se již zmínil, dostávají příležitost změnit publikum, budou tam účastni ti, co mávají doposud “červenými” kartami a + to je celé. Ale volám do světa “proboha” ať zvolený prezident není politický názorově plytký ať je obsahově vyhraněný ať mě třeba osobně svými postoji štve, ale hlavně budou li to názory jeho uvěřitelné od nikoho nepřevzaté ne podsouvané k falešné “konzumaci”. Prezident republiky má určitou výhodu nesedí v čele kolektivního orgánu jako předseda vlády, nemusí se držet do detailu “korektní politiky” požadované institucemi EU to jest v některých případech lži zabalené do hezkého hábitu.

A proto může bez přetvářky sdělovat “lidu obecnému” své názory na politické dění, které přináší každodenní život v Česku, Evropě a světě. Je to, však o osobní odvaze nebo pohodlnosti s proudem se pluje lépe a snáze! Loďka se tak jenom lehce pohupuje na malých vlnách vodní hladiny za lehoučkého vánku.

Kandidátů o prezidentský post bude více, ale já vnímám, že zaujmout voliče o něco zřetelněji než ostatní může Jiří Drahoš. Dobře vyhlížející zřejmě v chování distingovaný učený pán nedávno ještě předseda Akademie věd ČR, představuje významnou alternativou pro změnu dosavadního představitele státu. Zcela určitě zaujme akademickou obec, převážnou část vysokoškolský vzdělaných lidí, studentů, uměleckou obec, podnikatele a jiných našich občanů dávajících přednost uhlazenému, kultivovanému a disciplinovanému projevu nevybočujícímu z oficiální linky státu začleněného do struktur EU. Ani krok do strany - to platí v pohádkách v životě je to mnohdy jiné.

Pan Jiří Drahoš je dle mého soudu, naprostým protikladem současného prezidenta a bude jeho souměřitelnou protiváhou! Jenom budou li voliči tohoto kandidáta převažovat svou početností nad příznivci politiky i někdy neomalených výroků a pojmenování stavu věcí veřejných dosavadním prezidentem M.Zemanem.

Politika prezidenta Zemana přestavuje politiku úderného slova, zvedne ze židle, nutí k oponentuře a také k zamyšlení, štve tím mnoho lidí to věřím. Všichni kandidáti mají asi šanci na své zvolení prezidentem republiky jinak, proč by do toho šli? Ale jakmile vyvane “kauza” Zeman může se ukázat, že v politických názorech se nově zvolený prezident pasuje do pojmu šedé myši “byť “ v prezidentské funkci. Totiž nemusí mít ve své mysli co smysluplného veřejnosti sdělit co již předtím nebylo řečeno v Bruselu. A zůstane pouze póza důstojného vzezření pro fotoaparáty redaktorů sdělovacích prostředků možná poštovní známky, obraz ve třídě školy, při slavnostních příležitostech státu, reprezentaci na mezinárodní úrovni hm též na jaké datum přemístit ten pomyslný TV projev k ukončení a začínajícímu roku? I to však plně k výkonu prezidentské funkce asi postačuje. Nu trochu přeháním je toho jistě více co má prezidentský úřad ve svém kompletu povinností vykonávat.

Budu volit opět pana Zemana, ale když bude zvolen někdo jiný, protestovat nebudu. Nemusím přece sledovat kroky jiného člověka v prezidentské funkci. Prezident běžný život občana neovlivňuje, pouze může, když nějaký svůj názor má a na nějakou právě probíhající politickou událost reaguje sdělením k veřejnosti, „okořenit“ úvahou frekvenci přemýšlejícího jedince. Ano prezident asi bude dobrý “džob”. Tak ať si ho ten zájemce o prezidentský úřad, který v příštím roce 2018 ve volbách zvítězí si funkci prezidenta užívá! Získat ji dá přece jenom práci! Nedá se to domluvit v Parlamentu a Senátu ČR rozhodnou opět občané voliči.

Autor: Ivo Hnilica | úterý 4.4.2017 11:24 | karma článku: 27.80 | přečteno: 1304x

Další články blogera

Ivo Hnilica

ČSSD - všechno slíbíme jenom nás volte!

Jde o "holuba na střeše" sliby mají téměř socialistický nádech - zvýšíme, zlepšíme, postaráme se. Politická scéna potřebuje jako sůl obměnu tváří na některých dosavadních se již projevují známky z přepracování.

20.6.2017 v 13:48 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 766 | Diskuse

Ivo Hnilica

Odposlechy - bulvár vstoupil do soudních síní?

Jeden soud vynesl verdikt, že odposlechy byly nezákonné a druhý vyšší naopak verdikt, že byly zákonné! To jako co, že soud nižší instance a konkrétní soudci se dopracovali k chybnému výkladu v postupu, zda povolit či zakázat .....

7.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 776 | Diskuse

Ivo Hnilica

Předčasné Novoroční přání - "politiku bez Babiše a Zemana"

Lidé až tak neregistrují, co bylo nebo nebylo splněno z volebního programu vlády, ale vnímají osobnosti, které předkládají své vize v předpokladu na důstojný život většinové společnosti těch co chtějí pracovat a ze své práce mít

28.5.2017 v 14:22 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 628 | Diskuse

Ivo Hnilica

Politické strany ztrácejí - hnutí ANO 2011 získává!

- popřípadě jako vládní činitel, nic jiného ani nezkusil ten může být neustále vysmátý nikdy o žádné “nervy” z něčeho nešlo! Tito lidé zůstanou vysmátí vždy!To je ten rozdíl podnikatel - nebo manažer při neúspěchu benefity nezíská

18.5.2017 v 10:49 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 802 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Adam Mikulášek

Antizemanovský hyenizmus už překračuje všechny meze!

V poslední době se objevilo tolik hnusných článků ohledně prezidentova zdraví, napřed, že by měl jít do invalidního důchodu, včera už dokonce, že „učurává“..., zkrátka naši „obránci demokracie“ jdou přes mrtvoly!

26.6.2017 v 12:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Alois Sečkár

Odmítnutí kvót je otázka principu

„Děti, jsou tři způsoby, jak si počínat. Dobře, špatně a po lidovecku.“ „Není to taky špatně?“ „Jo, ale rychlejc...“

26.6.2017 v 11:50 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jan Dvořák

Podívejte se do hlavy šéfovi ANO, je to snílek

Do hlavy nikomu nevidíme, pokud si nevyděláváme neurochirurgií – ovšem ani při takovém pohledu bychom netušili, jaké myšlenky se nositeli hlavy uvnitř ní „melou.“

26.6.2017 v 11:33 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Medulán

Stoneuv strýček Putin

Svět podle Putina” oskarového režiséra Olivera Stonea plní svůj účel. Přesně demaskuje, kdo na jaké straně barikády stojí, jakou propagandu poslouchá a čemu věří.

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 507 | Diskuse

Petr Štrompf

Až jednou ojebeme sami sebe

Expresivum Bohuslava Sobotky z doby, kdy „odborně“ zhodnotil postoj Andreje Babiše k dluhopisům Agrofertu, by se mělo zapsat do učebnic politologie. Slovo ojebat se totiž stále více plíživě vtírá do podvědomí.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 180 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 24.67 Průměrná čtenost 938

Jsem konzument informací a zjistil, že politika je ohebnou záležitostí a výklad událostí v sobě skrývá více pravd. Nu a já se chci zúčastnit a posuzovat pravdy jiných s tou svojí. Samozřejmě kodex slušnosti je pro mne určující.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.